Стриминг сервисот Нетфликс објави документарен филм за легендарната египетска владетелка, но тој брзо беше осуден кога беше објавен првиот трејлер. Коментарите на Јутјуб мораа да бидат исклучени бидејќи луѓето бесно го проколнуваа стриминг гигантот, сето тоа затоа што Адел Џејмс, црнкинка, ја глуми познатата владетелка – кралицата Клеопатра.

Документарната серија, чиј извршен продуцент Џејда Пинкет Смит, ја прикажува историчарката Шели Хејли која изјавува: „Клеопатра беше црна“. Но, евидентирано е дека Клеопатра има македонско потекло. Вообичаените историски записи покажуваат дека нејзиното македонско семејство, династијата Птоломеј, владеела со Птоломејското Кралство повеќе од три века.

И покрај тоа што не беше етнички Египќанка, Клеопатра прифати многу од древните обичаи на нејзината земја и беше првиот член на птолемејската линија што го научи египетскиот јазик“, тврди „хистори.ком“.

Многумина го обвинија Нетфликс дека ја „препишува историјата“ затоа што ја прикажува Клеопатра како црнкинка.

Според „Египет Индипендент“, во Египет е составен тим „од неколку адвокати и археолози“ кои бараат финансиска компензација. Тие веруваат дека стриминг гигантот го „искривил египетскиот идентитет на Клеопатра“. Тимот испрати писмо до УНЕСКО во кое се наведува дека веруваат дека поради тоа им должат повеќе од 2 милијарди долари.

По објавувањето на документарецот на Нетфликс беа поднесени и неколку тужби. Адвокатот Махмуд ал Семари поднесе тужба до јавниот обвинител за забрана на Нетфликс во неговата земја. Во тужбата тој тврди дека документарниот филм не е во согласност со „исламските и општествените вредности и принципи, особено египетските“.

Со цел да се зачува националниот и културниот идентитет на Египет, мора да постои гордост меѓу Египќаните ширум светот во создавањето на такво дело“, се вели во правната пријава.

Тој, исто така, ги обвинува креаторите на документарците и Нетфликс дека се соучесници во „фалсификување“. Поранешниот египетски министер за антиквитети Захи Хавас, исто така, го обвини Нетфликс за „фалсификување на фактите“ за прикажување на Клеопатра како црна жена.

Ова е целосно лажно. Клеопатра била Хеленка, што значи дека била русокоса, а не црна“, вели тој, пренесува „Египет Индипендент“.

И покрај жестоките реакции, режисерката Тина Гарави вели:

И Клеопатра беше црна? Надмоќ што не натера во Холивуд да бидеме индоктринирани. Најмногу од сè, мораме да сфатиме дека приказната на Клеопатра е помалку за неа, а повеќе за тоа кои сме ние. Може да ги истражува нашите историски личности без страв од сложеноста што доаѓа со нивното прикажување“, вели таа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.