Ознака: нетфликс
Филм 17.06.22 | 14:53

Новиот биографски филм за Мерилин Монро ќе се прикажува од септември

Многу очекуваниот филм „Русокоса“ (Blonde) заснован на романот на Џојс Керол Оутс, за животот на Мерилин Монро, ќе биде објавен на Нетфликс на 23 септември, објави стрим-платформата. Улогата...

Свет 14.05.22 | 08:55

Во Швајцарија денеска референдум за – Нетфликс

Во Швајцарија денеска ќе се гласа на референдум за тоа дали глобалните стриминг сервиси треба да ја поддржат швајцарската филмска индустрија и за зголемување на средствата...

Калеидоскоп 24.04.22 | 10:07

Илон Маск: „Нетфликс“ станува негледлив поради инсистирањето на Културата на будност

Милијардерот Илон Маск го коментираше падот на акциите и бројот на претплатници на стриминг платформата „Нетфликс“. Основачот на „Тесла“ и „СпејсИкс“ го поврза...

Музика 23.02.22 | 11:11

Музиката на Матеј Џајковски во новата хит-серија на „Нетфликс“

Синот на Кирил Џајковски, кој работи како музички продуцент во Лос Анџелес, е запишан како продуцент на песната „Аbout That Time“ која е дел од новата хит-серија на „Нетфликс“...

Филм 21.01.22 | 10:44

Акциите на „Нетфликс“ забележаа пад, но компанијата регистрира поголем профит

Акциите на популарната стриминг страница, „Нетфликс“ вчера за неколку часа паднаа за речиси 20 отсто, откако кварталниот извештај на компанијата покажа дека растот...

Култура 22.12.21 | 09:12

„Сестри“ – прв македонски филм достапен на Нетфликс

Македонскиот филм „Сестри“, од петок, ќе можеме да го гледаме на Нетфликс. За успехот на филмот „Сестри“, покрај големиот број награди и фестивали, како најголем показател...

Технологија 19.03.21 | 08:54

Наместо телевизија, се повеќе се гледаат стртиминг сервиси

Во 2020 година, корисниците кои користеа услуги за стриминг преку интернет го надминаа рекордното ниво од 1,1 милијарда. Ова е зголемување од 26 отсто во споредба со претходната...

Свет 31.12.20 | 10:58

Отруен продуцент на Нетфликс, Кинезот Лин Чи

Лин Чи, претседателот на кинеската компанија „Јузу груп“ и продуцент кој работеше на ТВ-серијата „Проблемот со три тела“ на „Нетфликс“ почина на 39-годишна возраст. Кинескиот...

Филм 30.12.20 | 08:00

Нетфликс ги повлекува сите филмови со Џони Деп поради пресудата за семејно насилство

Еден од најпознатите и најуспешни холивудски актери, Џони Деп е избришан од веројатно најпопуларната платформа за стриминг „Нетфликс“ во САД и во Австралија. Како...

Филм 13.10.20 | 12:49

Од 50 до 200 милиони: Ова се десетте најскапи филмови на Нетфликс

„Нетфликс“, платформата за емитување филмски содржини преку интернет стана екстремно популарна во време на пандемијата и масовните карантини, а компанијата понегоша...

Сцена 12.09.20 | 16:58

Конгресот бара одделот за правда да го испита Нетфликс за „дистрибуција на детско порно“

Членовите на конгресот на САД, од целиот политички спектар, бараат да се превземе акција, вклучително и можна истрага од Министерството за правда за платформата за стриминг...

Калеидоскоп 11.09.20 | 10:18

„Слатките девојчиња“ на Нетфликс предизвика лавина критики поради поттикнување педофилија

Популарната стрим-платформа Нетфликс е под силни критики по објавувањето на филмот „Mignonnes“ („Cuties“, „Слатки девојчиња“), што според многумина, промовира и поттикнува...

Култура 06.07.20 | 11:06

Постерите на Скопскиот џез фестивал во новата серија на „Нетфликс“

На фејсбук-страната на Скопскиот џез-фестивал е објавено дека во француско-американската серија “The Eddy”, во режија на оскаровецот Damien Chazelle има и дел од Македонија. Серијата...

Свет 22.04.20 | 09:25

Изолацијата му донесе рекорден раст на приходите на „Нетфликс“

Американската платформа „Нетфликс“, една од најпопуларните светски услуги за стриминг, забележа рекорден раст и пораст на претплатниците во првиот квартал од оваа...

Култура 25.07.19 | 13:39

„Нетфликс“ ќе снима тв-серија во Македонија

Продуцентката Лабина Митевска денеска објави дека гигантот во телевизиската продукција „Нетфликс“ доаѓа во Македонија за да снима минисерија. Серијата ќе има осум...