На листата на најбогати жени во Америка што ја објави магазинот Форбс, актерката Рис Витерспун се најде на 59. место.

Четириесет и седумгодишната Витерспун во последните години се покажа како многу способна бизнисменка. На прецизната листа на Форбстаа е рангирана помеѓу Доли Партон и Барбра Стрејсенд, а нејзината нето вредност изнесува неверојатни 440 милиони долари.

Во 2016 година, Витерспун ја основа медиумската компанија „Hello Sunshine“, која има продуцирано наградувани филмови и ТВ емисии, вклучувајќи „Gone Girl“, „Big Little Lies“, „Daisy & The Six“ и „Little Fires Everywhere“.

Витерспун  е оснивачка и на продуцентската куќа „Пацифик Стандард“, сакајќи да обезбеди сериозни филмски улоги. Taa, исто така, го основаше литературниот клуб „Reese’s Book Club“, кој се занимава со зајакнување на кариерата на писателките.

Рис Витерспун е високо платена филмска и ТВ актерка. За ТВ серијата „The Morning Show“ таа заработи 1,2 милиони долари, а за секој филм снимен во периодот од 2001 до 2012 година заработи минимум по 15 милиони долари.

Во моментов се подготвува продолжение на филмскиот хит „Blonde from Harvard“ кој би можел да ја направи актерката уште побогата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.