Документарниот игран филм „Градина“ (Garden) на режисерот Бојан Тантуровски денеска ќе има светска премиера на еден од најголемите фестивали за документарни филмови на Балканот, Белдокс, што се одржува во Белград, Србија.

Филмот се снимаше во последните 5 години на периферијата на Скопје и ја следи приказната на група пензионери, урбани герила градинари, кои се принудени да ги напуштат градините на кои повеќе од 35 години одгледуваат разни земјоделски производи и им служи како еден вид место за социјализација, оддишка од градот, но и систем за преживување подалеку од урбаната џунгла. „Ова е емотивен филм за длабочината на она што ни претстои и значењето што можеме да го извлечеме од нашата врска со земјата и едни со други додека старееме, велат од Белдокс.

Ликовите кои ја носат приказната на филмот се Аранѓел Петков, Стана Петкова, Нада Миленковска, Ахмо Ѓозовиќ и Шемсудин Нумановиќ, а во реализацијата на филмот, покрај режисерот Тантуровски, учествуваа кинематограферот Кирил Шентевски, монтажерот Горан Вуќиќ, дизајнерот на звук Марко Наумовски. Продуцент на филмот е Илија Тирицовски заедно со Пеце Талески од ОХО Продукција.

Филмот се развиваше на повеќе меѓународни филмски настани и маркети како што се MakeProDox во Скопје, Beldocs во Белград и Evia Film Project во Грција, како дел од Солунскиот филмски фестивал, каде ја доби наградата за најдобар филм во развој во 2022 година. Филмот е финансиски поддржан од Агенцијата за Филм на Македонија.

Бојан Тантуровски филмски режисер, кој завршил филмска и ТВ режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје и досега има реализирано неколку кратки играни филмови.

„Градина“ е негов дебитантски документарен филм.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.