Во Кинотека денеска е новиот филм потпишан од францускиот кино-провокатор Франсоа Озон. Се работи за еден навистина интересен, постмодерен осврт и своевиден римејк на делата потпишани и креирани од легендата на германскиот нов бран, Рајнер Вернер Фасбиндер.

23 МАЈ (ЧЕТВРТОК) 18:00 ч.
ПИТЕР ФОН КАНТ
(Peter von Kant)

Игран филм, Франција
2022, 85 мин, ДЦП
Режија: Франсоа Озон (François Ozon)
Сценарио: Франсоа Озон, Рајнер Вернер Фасбиндер (François Ozon, Rainer Werner Fassbinder)
Улоги: Денис Меноше, Калил Бен Гарбиа, Исабела Аџани (Denis Menochet, Khalil Ben Garbia, Isabelle Adjani)

Францускиот актер Денис Меноше го глуми Питер, декадентен филмски режисер на врвот на својот успех, кој се вљубува во Амир (Калил Бен Гарбиа), младото, неверојатно убаво момче кое влегува во станот на Питер како гостин на неговата најдобра пријателка Сидоние (Изабелa Аџани).

Со „Питер вон Кант“, плодниот француски режисер Франсоа Озон му оддава почит на едно од неговите најтрајни влијанија, иконата на новото германско кино Рајнер Вернер Фасбиндер, повеќе од 20 години и речиси 20 филмови подоцна, откако за прв пат ја адаптираше драмата на Фасбиндер.
Филмот става метатекстуален пресврт на класичниот филм на Фасбиндер „Горчливите солзи на Петра вон Кант“. Умножувајќи ја театарската структура на оригиналот, филмот се одвива во серија чинови, во текот на кои односот помеѓу Питер и Амир се влошува и динамиката на моќта се менува. Во меѓувреме, немиот, занесен помошник на Питер, Карл (Стефан Крепон) е измачуван, но истовремено и воодушевен од автократската суровост на неговиот шеф.

За потребите на промотивната кампања за проектов, режисерот на Huit femmes и Été 85, Франсоа Озон, избира идентично да ја репродуцира поп-арт визуелноста на германскиот постер за Querelle, последното дело на големиот Рајнер Фасбиндер, издаден во 1982 година. Врз основа на полароид направен од Енди Ворхол, сликата е идеализирана претстава на двајца млади мажи, чии карактеристики се означени со црвени и жолти линии. Дизајнот на Ворхол совршено го доловува духот на адаптираниот роман на Жан Жене, Querelle de Brest, и оној на филмот на Фасбиндер. Четириесет години подоцна, Денис Меноше и Калил Гарбиа повторно позираат за ова препрочитување, сурово и колоритно дело.

Филмот беше премиерно прикажан во конкуренција на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин како филм за отворање на 10 февруари 2022 година.

Возрасна категорија: 16 години
Влезница: 150 денариRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.