Водителката Миа Костова покрена движење со цел да го прекине ширењето говор на омраза, под хаштагот „Не биди Славица“.

Во долгото видео посветено на фејсбук-профилот S St Boev, кој отворено шири говор на омраза за познатите македонски жени, Костова споделува дел од навредувачките и злонамерни коментари.

Објавата која ја испровоцирала Костова да сними вакво видео за Славица е всушност хејт насочен кон покојната Маја Миа Јанеска.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.