Една од водителите на „Макфест“ беше и Лила Филиповска. Таа на црениот тепик се појави  со шлиц до колковите што беше поздравено од обожавателите кои ја чекаа надвор.

Отако продефилира со својата придружба таа влезе во салата каде беше пречекана со аплауз од публиката.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.