Еден од најпознатите криминалци во деведесетитте Александар  Кнежевиќ-Кнеле првите пари ги „заработил“  со кражба на џипот на Лепа Брена, една од најголемите музички ѕвезди на Балканот во тоа време, пишува „Република.рс“.

Тој признал дека го украл  џипот  на Брена и дека барал висока цена за да и го врати. Пејачката платила и Кнеле бил задоволен од „зделката“Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.