Слободан Томиќ

Дали со „Украина 2022“  се создава нов и поинаков светски поредок?

Уште една нова  криза низ која поминува Европа потсетува на ужасите од двете светски војни. Последиците од војната, која беснее во источниот дел на европскиот континент, нема да бидат ограничени само на овој регион, туку ќе се почувствуваат и во остатокот од светот.

Русија ја започна војната со Украина по неколку фази на осцилации и конфликти во меѓусебните односи од распадот на Советскиот Сојуз (СССР) во 1990 година. Односите меѓу двете земји кулминираа на различни нивоа, кулминирајќи со руската воена интервенција.

Руските тенкови стигнаа до предградијата на главниот град на Украина, Киев, во сцена која потсетува на она што се случи во 1960-тите, кога советските тенкови влегоа во Прага и ја пробија „Прашката пролет“.

Важно е да се истакне дека не се работи за традиционална војна или конфликт меѓу две земји за спорната територија, ниту пак предизборна пропаганда, туку војна од сосема друг вид. Оваа војна е првиот чекор на патот кон воспоставување нов поредок во меѓународните односи, односно прераспределба на сферата на влијание на глобално ниво.

Оваа војна не е прва епизода на оваа патека, и претходеа слични епизоди во Грузија – Абхазија 2008, Крим 2014, Сирија 2015, Либија 2019, Белорусија 2020, Казахстан 2022, итн.

Руски тест за САД и Западот во Украина?!

Украина е нова епизода, нема да биде ниту прва ниту последна, доколку рускиот претседател Владимир Путин успее во оваа битка на патот на трансформација во меѓународните односи, каде што се очекуваат големи геополитички промени на европскиот континент, а потоа и во Азија и дури и низ целиот свет. Она што се случува во Украина е почеток на крајот на постоечкиот светски поредок, кој настана како резултат на победата на западниот блок предводен од САД над поранешниот источен блок предводен од СССР во раните 1990-ти.

Накратко, ова што се случува е претходник на раѓањето на новиот меѓународен поредок, навидум со три пола (САД – Русија – Кина), но всушност со два пола, како што беше порано, каде што се САД и нивните западни сојузници. од една страна и Русија, Кина и нивните источни сојузници од друга страна. Русија не само што ќе биде задоволна со анексијата на Украина, туку подоцна би можела да работи на анексија на Молдавија и да изврши директен притисок врз балтичките држави, како и на границите на Полска, Словачка, Унгарија, Романија… итн. Русија ќе се обиде да ги убеди поранешните социјалистички држави дека НАТО не може да заштити, како што покажува украинскиот пример.

Вистинските цели на оваа војна се надвор од Украина, со други зборови, она што се случува не е само воена инвазија на одредена земја, туку сериозен руски воен потфат, да се преобликува руската сфера на влијание, признаена од НАТО, и да се воспостави нова безбедносна структура на демаркационите линии на Русија.и НАТО преку писмени гаранции. Поточно, доколку проектот на Путин успее, светот ќе се соочи со преодна ера на целосен хаос и жестоки конфликти на меѓународно ниво, додека овој нов поредок не биде официјално потврден или верификуван од Западот.

Погрешните политики на Украина  и преголемите очекувања од НАТО и САД, и колку ги плаќа истата за сопствените грешки?

Украина ја плаќа цената за наивноста на својот млад претседател Володимир Зеленски (не намалувајќи го неговиот патриотски ентузијазам и херојски отпор), кој стана жртва на празните ветувања на западните и американските претставници пред избувнувањето на воениот конфликт. Украинското раководство игнорираше некои важни факти во односите со Русија, како што е составот на населението на Украина, каде Русите сочинуваат 17%, особено во источниот дел на земјата, како и ефектите од советските влијанија од советската ера, потребите и загриженоста на соседна Русија.како суперсила и конечно империјалната амбиција на рускиот претседател Владимир Путин да го оживее духот на СССР.

Војната е во тек, ќе има поларизација, поделбите во меѓународните односи ќе се продлабочуваат, а тешко е, па дури и невозможно да се направи чекор назад, особено што постојат фактори и амбиент што овозможуваат воспоставување на биполарен светски поредок, најважното од кој е силен претседател, како Путин со тоталитарна тенденција, империјален сон и безбедносно-разузнавачка кариера.

Заливот и Блискиот Исток неутрален во украинската криза…

Традиционалните американски сојузници во Заливот и Блискиот Исток генерално сакаат да одржуваат добри енергетски и геополитички односи со Русија.

Претходно оваа година, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) станаа непостојана членка на Советот за безбедност на ОН. Пред состанокот на Советот за безбедност на ОН за украинската криза, американскиот државен секретар Ентони Блинкен го повика својот колега од Емиратите, шеикот Абдула бин Зајед, да ја нагласи „важноста од градење меѓународна поддршка за суверенитетот на Украина“. И кога дојде 27 февруари 2022 година, моментот на гласање за резолуцијата 2623, ОАЕ го игнорираа апелот на Вашингтон и им се придружија на Кина и Индија, воздржувајќи се од гласање, како израз на фрустрација на ОАЕ поради американската политика.

Ставот на Емиратите е дека позиционирањето може да доведе до уште поголемо насилство и дека нивните приоритети се во украинската криза, да ги охрабрат сите страни да користат дипломатија и да преговараат за изнаоѓање политичко решение со цел да се стави крај на оваа криза.

Како и другите земји од Персискиот залив, ОАЕ, кои се стремат да одиграат поголема политичка улога на регионалната и меѓународната сцена, одржуваат важни безбедносни, економски и воени односи со Вашингтон, но и сè поголеми врски со Москва. Ова ги принудува овие земји да воспостават тешка рамнотежа во односите меѓу САД и Русија. Додека светот брзо ја осуди руската воена инвазија на нејзиниот помал сосед, Саудиска Арабија, Бахреин и Оман главно молчеа, додека Кувајт и Катар се воздржаа од директни критики од Москва и само го осудија насилството.Советите за соработка (GCC) одржуваат блиски енергетски односи со Русија , додека Ријад и Москва со години ја водат алијансата ОПЕК плус, каде заеднички ги контролираат производствените квоти за да постигнат стабилност на пазарот и цените.

Ден по гласањето на 28 февруари 2022 година, Русија ги поддржа Емиратите во Советот за безбедност на ОН во усвојувањето на резолуцијата 2624 , со која се продолжи ембаргото за оружје на јеменското движење Хути, и кое е директно поврзано со поддршката на Русија за овој потег. и воздржувањето на ОАЕ при гласањето претходниот ден во Советот за безбедност на ОН за Украина. Во јануари 2021 година, Русија експлицитно го поддржа јеменското движење Хути, кое е во војна со Саудиска Арабија и Емиратите, а рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави во Ријад дека „етикетирањето на групата Хути како терористичка организација ја исклучува од политичкото решение во Јемен. Потег како обид да се спречи политичкиот процес во Јемен“.

Стратешките придобивки на Кина од руската војна против Украина

На 24 февруари 1972 година, американскиот претседател Ричард Никсон ја посети Кина со намера да создаде сојуз меѓу Соединетите Американски Држави и Кина со цел да го опколи и ослабне Советскиот Сојуз на патот на промена на структурата на светскиот поредок. подоцна Русија воено ја нападна Украина со тивка поддршка на Кина.

Кина не ја осуди руската инвазија на Украина, но се воздржа од осуда на инвазијата во Советот за безбедност на ОН, а потоа и на гласањето во Генералното собрание на ОН и не ги поздрави западните економски санкции наметнати на Русија поради нејзината воена инвазија на Украина. Според овие ставови, јасно е дека Кина ја поддржува Русија во нејзината сегашна воена политика. Кина се смета за еден од победниците во оваа војна, сега и во иднина. Стратешките придобивки на Кина од оваа војна може да се предвидат на неколку нивоа:

  • Русија започна војна против Украина на 24 февруари 2022 година под изговор за одбрана на националната безбедност и запирање на проширувањето на НАТО. Оваа војна ги прекршува меѓународните конвенции, особено законите на ОН, бидејќи не подлежи на концептот на превентивна војна. Недостигот на јасно противење на Кина на оваа војна значи разбирање на руските барања за национална безбедност. Следствено, Кина во иднина би можела да се најде во слична ситуација доколку биде потребно да интервенира во соседните земји за да ја одбрани својата национална безбедност, односно да води превентивна војна.
  • Меѓу поважните барања за прекин на актуелната војна е инсистирањето на Русија за признавање на анексијата на Крим од Украина, односно враќање на руските територии, кои во одредени историски околности беа припоени кон Украина во текот на 1950-тите, бидејќи Крим се сметаше за руски. територија низ историјата. Ова е доволно оправдување за Кина во иднина да го врати Тајван во својот уставен и правен поредок и, доколку е потребно, да употреби сила.
  • Кина разбира дека ќе биде цел на НАТО во иднина, како што е случајот со Русија денес. Воената доктрина на оваа Алијанса ја класифицира Москва како непријател, не наводен туку реален. Затоа Алијансата го проширува и преместува напредното оружје како што е ракетниот штит во Шпанија, Романија и Полска за да пресретне руски балистички и нуклеарни ракети.
  • Кина смета на Алијансата да се прошири во Азија во иднина доколку најде можност да го стори тоа. Земјите како Јапонија и Кореја имаат статус на главен сојузник што не е член на НАТО.
  • Кина е загрижена поради зголеменото присуство на американските воени бази и соработката меѓу САД и овие земји.

Односите меѓу Кина и Русија со текот на времето еволуираа од партнерство во сојуз. Во последните дваесет години, односите меѓу Москва и Пекинг доживеаја извонреден развој, недовербата што владееше во нивните односи за време на Советскиот Сојуз повеќе не постои. Односите забележаа голем развој и постепена транзиција од цврсто партнерство кон концепт на „унија“ во изминатите десет години, особено откако Кина застана на страната на Русија по меѓународните санкции на кои беше подложена во 2014 година поради анексијата на Крим.

Еден од најистакнатите знаци на оваа алијанса е дека рускиот претседател Владимир Путин и неговиот кинески колега Кси Џингпинг се сретнале 37 пати во последните дваесет години, што е рекорд во меѓународните односи што е тешко да се најде меѓу другите лидери. Во исто време, двете земји имаат исти позиции во меѓународните организации, особено во Советот за безбедност на ОН каде што имаат право на вето, па така руско-кинеската координација стана баланс на традиционалната американско-британска координација од основањето на ОН.

Кина има историска можност да ги продлабочи своите економски односи и интереси со Русија, како најголема земја во светот со земјоделски и природни ресурси, минерални богатства и енергија. Кина има можност да го увезе целиот енергетски потенцијал на нафта и гас, кои Русија ги извезува во ЕУ и САД во случај на ембарго на нафта кон Русија. Трговските односи Русија-Кина во 2021 година пораснаа за повеќе од 35% до 140 милијарди долари. Се очекува во 2024 година нивото на трговска размена да достигне 200 милијарди долари, со што Кина во следните две години наместо ЕУ ќе стане првиот партнер на Русија.

Кина е свесна за плановите на Западот и откако инсистираше на проширување на НАТО на исток, Пекинг успеа да ги постигне најголемите стратешки достигнувања, а тоа е воено да ја привлече Русија на своја страна, а потоа и економски да ја поврзе со кинеската економија.

Генерално, Кина признава дека следната цел на Западот, особено на САД, е конкуренцијата за лидерство во светот, па затоа во оваа актуелна војна во Украина наоѓа историска можност да ги постигне своите стратешки цели.

Улогата на Официјална Анкара во новата студена војна?

Иако во турските медиуми има широки симпатии кон украинскиот народ, антизападното расположение е видливо во ставовите на сите политички партии, иако земјата е членка на НАТО од 1952 година.

Постои чувство на недоверба во односите на Турција со Русија. Тие не се воодушевени од руската политика, која го прошири своето влијание на Кавказ и сега се заканува да го контролира северниот дел на Црното Море. Историски гледано, Турција и Русија беа ривали, дури и се бореа на спротивни страни во конфликтите во Либија и Сирија.

Турција знае дека нејзините акции во северна Сирија се предмет на одобрување на Путин. Има и економски односи како руски гас, руски туризам и руски инвестиции. Од своја страна, портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин рече дека Турција нема планови да се приклучи на санкциите против Русија за да ги зачува блиските политички и трговски односи: „Мораме да дејствуваме имајќи ги предвид приоритетите на нашата земја“, рече Калин во телевизиско интервју. „Мора да има страна способна да преговара со Русија. Кој ќе разговара со Русија кога сите уриваат мостови? Не планираме да наметнеме санкции за да го задржиме овој канал отворен. [5]“.

„Старата дама“ Европа  е изненадена и неподготвена

Украинската криза пред руската воена инвазија откри големи разлики во ставовите на западните земји во однос на односите со Русија и укажа на постоењето на раскол во западниот сојуз во времето кога кризата кулминираше. Оваа криза, која ескалира во срцето на Европа од крајот на Студената војна, а уште поакутна од 2014 година, најавува пресвртница во историјата на континентот. Ефектите од кризата покажуваат, како што продолжува етапно, дека таа ќе игра улога во далекосежни промени во структурата на меѓународните односи. Затоа што тоа е првата голема војна што избувна во Европа од 1945 година. Вистина е дека војната во Хрватска (1991-1995), Босна и Херцеговина (1992-1995), Косово (1999) имаше локален карактер за Европејците. Украинската криза е првата европска војна, по 75 години, во која една земја напаѓа друга и се обидува да ја окупира и да го отстрани легално избраното политичко раководство.

До 24 февруари 2022 година, преовладуваше верувањето дека тоа може да се случи само на Блискиот Исток, или можеби во Азија и Африка, но не и во Европа. Тоа сега е променето и веројатно ќе има големи последици за односите во ЕУ, особено меѓу нејзините два главни столба, „поразената“ Германија во Втората светска војна и „победникот“ на Франција.

Можеби најважната промена предизвикана од украинската криза останува одлуката на Германија за повторно вооружување, бидејќи германскиот канцелар Олаф Шолц пред Бундестагот на 27 февруари 2022 година најави дека државата ќе издвојува 100 милијарди евра годишно за вооружување на германската армија (Бундесверот). ќе учествува со 2% од бруто националниот производ на Германија, што значи дека Германија ќе троши околу 85 милијарди долари годишно за одбрана оваа година, ставајќи ја на третото место во светот по САД (770 милијарди), Кина (254 милијарди) и пред на Русија (61 милијарди). Втората светска војна). Оваа одлука ќе има големи последици за односите во ЕУ и пошироко, бидејќи ја менува рамнотежата на силите на „Стариот континент“ и се заканува да се врати во политиката на моќ што ја одбележа нејзината модерна историја.

Меѓу главните последици од украинската криза е тежок удар врз руско-германското партнерство, кое започна за време на владеењето на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер (1998-2005) и растеше за време на владеењето на Ангела Меркел (2005-2021).

Денеска Германците мислат дека со одбивањето да разговараат за барањата на Москва во врска со членството на Украина во НАТО и обезбедувањето безбедносни гаранции, Вашингтон не и остави на Русија ништо друго освен да изврши воена инвазија.

Германско-руското партнерство е главната жртва на оваа војна, која се засноваше на увоз на руска енергија и извоз на германска технологија и стока. Вашингтон се обиде да ја прекине оваа равенка, која овозможува руско-европско зближување, особено на рутата Москва-Берлин, на сметка на односите со Вашингтон во изминатите години, но без голем успех. Пред неколку години, Германија почна да ја зајакнува својата зависност од рускиот гас, откако одлучи да ги затвори своите нуклеарни централи и производството на енергија на јаглен како дел од нејзината обврска за климатски договор во Париз во 2015 година, и се спротивстави на сите обиди на Вашингтон да ја запре изградбата на гасоводот. Нордстрим 2, преку кој гасот доаѓа директно од Русија до Германија преку Балтичкото Море.

Украинската криза ги промени сите претходни планови и му нанесе тежок удар не само на гасоводот, кој Берлин веќе го најави со замрзнување на проектот, и покрај завршувањето на неговите градежни работи од 12 милијарди долари, туку и на оската Москва-Берлин.

Германија, која се согласи да воведе построги санкции кон Русија по нејзината интервенција во Украина, сега бара алтернативни извори за рускиот гас, од кои, парадоксално, американскиот гас ќе биде еден од нив и чија продажба во Европа веќе порасна за 15%. во последните два месеци.

Од своите најважни стратешки цели во Европа, а тоа е да ја свртат Германија против Русија и да се посветат на спротивставување на втората најважна закана во Индо-пацифичкиот регион (Кина).

Француската влада досега покажа дека е неопходно да се фокусира на дипломатските методи за намалување на ескалацијата и тензиите околу Украина, за што рече францускиот претседател, велејќи дека „мора да се зачуваат сите дипломатски канали за Русија да се врати на преговарачка маса. ” Францускиот претседател Емануел Макрон е единствениот западен лидер кој е во постојан контакт со Путин.

Ставот на француската влада е краток и јасен, а тоа е: „Ние стоиме покрај Украина, но не сакаме да влеземе во конфликт со Русија“. Војната им даде нов поттик на напорите на Емануел Макрон да ја направи ЕУ поавтономна. Но, европските лидери сè уште треба да разјаснат што значи тоа во пракса. Францускиот политичар Паскал Лами, поранешен директор на Светската трговска организација (СТО) и поранешен европски комесар, рече дека кризите како пандемијата на коронавирус и војната во Украина го забрзале патот на Европа кон таа цел, долгогодишна француска цел.

Каков е одговорот на НАТО во случај на ескалација?

Војната на Русија против Украина открива еден важен и многу загрижувачки факт, а тоа е неспособноста на Западот воено да и се спротивстави на Русија, освен во случајот со употреба на нуклеарно оружје, додека економските санкции остануваат без значително влијание врз воената и економската инфраструктура на Русија. дејствувајќи врз политичките и економските можности во рамките на алијансата.

По четири недели од руската војна против Украина, која е нелегална војна, па дури и влегува во категоријата на агресија против суверена држава, и покрај оправдувањата на Русија кои повикуваат на одбрана на нејзината национална безбедност, станува јасно дека напредното оружје (т.е. воената моќ) диктира однесување во меѓународните односи.

Немоќта и ограничениот простор за маневрирање на НАТО се покажа уште пред руската воена инвазија. Прво се зборуваше за можна воена интервенција на НАТО за заштита на земјата-кандидат за членство во оваа Алијанса, а истата беше отфрлена под изговор за нечленство на Украина.

Во вториот обид се зборуваше за воведување зона на забранети летови за да се спречат супериорните руски авиони да ги напаѓаат украинските воени сили, а потоа овој план беше отфрлен под изговор дека ќе се избегне конфликт со Русите, за Третата светска војна да не истото оправдување за одбивањето да се префрлат борбени авиони од советско производство од Полска во Украина.

Всушност, не се работи за избегнување војна, НАТО веќе водел многу војни во минатото. На списокот на овие војни се воената интервенција во Србија во 1999 година, војната против тероризмот во Авганистан во 2002 година, американската воена интервенција во Ирак во 2003 година, војната против ИСИЛ во Ирак и Сирија во 2015 година и интервенцијата за соборување на власта на Моамер Гадафи. режим во Либија во 2011. на чело со Франција тие се присутни во африканската земја Мали која е оддалечена илјадници километри од Европа под изговор дека ја штитат европската безбедност од тероризам.

Овој пат, во однос на Украина, НАТО во моментов нема сила да и се спротивстави на Русија во Европа, иако се убедени дека сегашната војна е реална опасност за Европа, бидејќи таа се случува на нејзините граници и директно ја загрозува нејзината безбедност. Со исклучок на нуклеарното оружје, НАТО моментално нема доволно воена сила за да се справи со руското ненуклеарно оружје, ниту пак има доволно оружје за да и се спротивстави на Русија. Бројни воени експерти на Запад признаваат дека доколку НАТО има доволно воена моќ да ја принуди Русија да се повлече од Украина, ќе ја искористи во име на заштита на меѓународното право во кримската криза во 2014 година, без да се чека актуелната украинска војна.

НАТО нема доволно воена опрема, ниту на ниво на национални армии, ниту на ниво на присуство на американски воени сили на европскиот континент. На пр и покрај сериозноста на ситуацијата на европскиот континент, во европските води има само еден американски носач на авиони, Хари Труман, во близина на италијанските води во Средоземното Море, а не во Балтичкото Море, каде ситуацијата е многу загрижувачка. Во случај ситуацијата да се влоши и војната да се прошири на земјите-членки на НАТО како Полска или Романија, НАТО ќе биде задоволен со одбивање на руските сили, пресретнување на нивните авиони и ракети, без да ги нападне руските сили на украинска територија.

НАТО не е во состојба да изврши воена опсада на Русија, за да ги почитува наметнатите економски и финансиски санкции од Западот. Русија е голема земја со три главни елементи за опстанок: енергија, бидејќи се смета за еден од водечките светски извозници на нафта и гас, покрај другите минерални/суровини, доволно е да произведува храна не само за свои потреби, туку исто така и за извоз.

Поточно, Русија се смета за важен елемент за одржување на стабилноста на храната во светот, а она од што во моментов се плаши светот се високите цени на житарките и можноста за избувнување на глад и немири во некои африкански и арапски земји. Русија има самодоволност во различни индустрии од одбрана до медицина и напредна технологија.

Како да се запре оваа војна?

Во моментов, двете страни немаат стратегија за излез, Путин не може да ја врати војската дома без победа, а Зеленски не може да му го даде тоа што сака да го постигне со војна, а во меѓувреме тројца силни посредници (францускиот и турскиот претседател Макрон и Ердоган и Израелскиот премиер Нафтали Бенет) засега се немоќни.

Има војни во кои и двете страни губат, а Путин е убеден дека воената инвазија ќе ја врати позицијата на Русија како голема сила, но ќе плати висока цена на домашната и меѓународната сцена поради воведените 5.532 санкции, од кои половината по сегашната инвазија на Украина (пред 24 февруари 2022 година, на Русија веќе беа воведени 2.754 санкции, а во деновите по нападот уште 2.778 санкции, со што вкупниот број на санкции се искачи на 5.532)  .

Од друга страна, украинскиот претседател Зеленски веруваше дека неговиот пат кон Западот е отворен, ако не за НАТО, барем во ЕУ, но од ЕУ му порачаа дека Украина не ги исполнува условите за членство. Украинското раководство не веруваше во предупредувањата за руската воена инвазија и огромната цена што ќе ја плати украинскиот народ.

Аналитичарите сметаат дека само договор под покровителство на САД и Кина може да го запре напредокот на Русија. Прашањето е дали САД можат да извршат притисок врз украинскиот претседател Зеленски? Договорот ќе бара компромис, а компромисот ќе открие дека Западот ја принудил демократската влада на Украина да се потчини на диктатот на една моќна сила, односно Русија, исто како Артур Невил Чембрлен во Минхен во 1938 година, колку и да звучи брутално. историјата се повторува?Ставовите искажани во рубриката Колумни се лични ставови на авторите и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.