Ознака: анализа
Економија 10.10.22 | 12:49

До крајот на неделата треба да бидат готови анализите за можноста да остане летното сметање на времето

До крајот на неделата би требало да бидат готови анализите што ги прави Министерството за економија за можноста да остане летното сметање на времето со цел поголеми...

Колумни 16.04.22 | 09:55

Втора декада од вториот милениум или нов светски поредок?!

Слободан Томиќ Дали со „Украина 2022“  се создава нов и поинаков светски поредок? Уште една нова  криза низ која поминува Европа потсетува на ужасите од двете светски...

Свет 15.03.22 | 22:17

Поглед зад медиумската завеса: Анализа што навистина се случува на терен во Украина

Војната во Украина одамна ги надмина стандардните војни и стана медиумска војна на (дез)информации. Од сите страни има непотврдени и лажни вести, а речиси и да нема сериозни...

Свет 02.03.22 | 11:04

Би-Би-Си: Зошто окупацијата на Херсон е важна за Русија?

Доколку тоа се потврди, а засега има само тврдења на руското Министерство за одбрана, тогаш заземањето на овој Херсон, град на југот на Украина со речиси 300.000 жители,...

Калеидоскоп 28.02.22 | 11:29

Анализа на Мирослав Лазански во 2014 година: Ако Украина влезе во НАТО, нема да влезе во тие граници

Како што Американците не можат да дозволат руските ракети, кои летаат пет минути до Вашингтон, да бидат во Куба, така Москва не може да дозволи американски ракети да...

Македонија 07.02.22 | 16:51

Професорот Ѓорѓиев би повторувал 8 одделение: Мега анализа со Котлар, Никовски и Каракамишева за спорот со Бугарија

Доколку во ова второ полугодие од школската година 2021/2022 година професорт Драги Ѓеорѓиев одговараше на тема Втора Светска Војна професорот веројатно ќе добиеше единица...

Здравје 15.01.22 | 21:11

Анализа: Во 2022 година животот ќе ни се врати како пред пандемијата

Новинарот на Би-Би-Си, специјализиран за здравје и наука, Џејмс Галагер објави голема анализа, но и интервју со виролог на тема конечен крај на пандемијата. Како што вели...

Македонија 14.01.22 | 14:58

МЗ: 81 отсто од моментно хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани

Според извештаите од болниците, моментно се хоспитализирани 340 лица, a од нив 81 отсто не се вакцинирани, додека 19 проценти се вакцинирани. Во исто време, 78 отсто од починатите...

Македонија 31.12.21 | 13:24

67 отсто од новите случаи со Ковид 19 се невакцинирани, покажува анализата на МЗ

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 30 декември. Во период од6 август до...

Македонија 27.12.21 | 12:22

За случајот со родилката во Тетово ќе се направи анализа и стручен надзор

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека прво треба да се направи анализа за случајот во кој родилка од Тетово со некроза на матка заврши во Скопје,...

Калеидоскоп 17.12.21 | 22:07

Aнализа на Балканскиот институт за култура: Вакцинација е „зборот на годината“

Вакцинација, антитела, акција, протокол и иновации се зборовите кои најмногу се употребувале во текот на годинава што изминува, од страна на традиционалните – радио,...

Македонија 24.10.21 | 12:50

ВМРО-ДПМНЕ ќе освоеше убедливо најголем број на пратенички места доколку локалните избори беа парламентарни

Доколку локалните избори кои се одржаа пред точно една недела, односно на 17-ти октомври, беа парламентарни избори на кои граѓаните ќе избираа народни претставници во...

Македонија 19.10.21 | 21:31

Газменд Ајдини: Пораката од граѓаните е јасна и сега ВМРО-ДПМНЕ има предност

Во вечерашната емисија 24 анализа, анализичарот Газменд Ајдини рече вели дека е изненаден од резултатот на овие локални избори и вели дека триумфализмот на ВМРО-ДПМНЕ...

Економија 09.10.21 | 11:02

Вашингтон пост: Зошто поскапува струјата во Европа и кои земји ќе останат без електрична енергија

Енергетските амбиции на Европа се јасни: промена во иднина со ниско ниво на јаглерод со трансформација на производствените и дистрибутивните системи на енергија, го...

Фудбал 14.06.21 | 13:58

„Република“ анализира: Еве зошто изгубивме-ние два шута на голот, Австријцие седум, претрчаа во просек по десет километри

Иако навидум изледаше дека македонската репрезентација е рамноправна во дуелот со Австрија, бројките покажуваат дека тоа не е така. Австрија не надигра во секое поле....

Македонија 08.03.21 | 14:30

Анализа: Пандемијата имала поголемо негативно влијание врз жените

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Министерството за труд и социјална политика денеска, по повод Меѓународниот ден на жената, објавија анализа, поддржана од Мисијата, за влијанието...

Македонија 16.07.20 | 17:45

Инспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар

Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека вчера по добиена дојава за загадување на Вардар со црвена боја во близина на Бетонската база -Бетон, направиле...

Македонија 21.06.20 | 12:55

Гајсер анализира: Скандал со мито во Македонија- први пресуди за системот на Заев

Италијанскиот новинар Ларис Гајсер, кој минатата година го откри скандалот „Рекет“ денеска  во весникот „LaVerità“  ги анализира  првите осуди за корупцискиот скандал...

Економија 09.02.20 | 14:51

Враќањето на рамниот данок е исправен потег во најдобар тајминг

Враќањето на рамниот данок, е исправен потег во најдобар тајминг, смета поранешниот министер за финансии, професор на Економскиот факултет и член на Извршниот комитет...

Македонија 03.12.19 | 11:31

Анализа за „Рекет“: Се прават обиди да се забошоти случајот, ќе има ревизија по 12 април

Адвокатот Панче Тошковски во утринската анализа на „Алфа“ со новинарот Христо Ивановски го анализираа случајот „Рекет“ пред денешниот почеток на процесот. Според...