Ознака: анализа
Македонија 21.06.20 | 12:55

Гајсер анализира: Скандал со мито во Македонија- први пресуди за системот на Заев

Италијанскиот новинар Ларис Гајсер, кој минатата година го откри скандалот „Рекет“ денеска  во весникот „LaVerità“  ги анализира  првите осуди за корупцискиот скандал...

Економија 09.02.20 | 14:51

Враќањето на рамниот данок е исправен потег во најдобар тајминг

Враќањето на рамниот данок, е исправен потег во најдобар тајминг, смета поранешниот министер за финансии, професор на Економскиот факултет и член на Извршниот комитет...

Македонија 03.12.19 | 11:31

Анализа за „Рекет“: Се прават обиди да се забошоти случајот, ќе има ревизија по 12 април

Адвокатот Панче Тошковски во утринската анализа на „Алфа“ со новинарот Христо Ивановски го анализираа случајот „Рекет“ пред денешниот почеток на процесот. Според...

Македонија 30.11.19 | 20:21

Претседателот Пендаровски и Министерот Спасовски да не вршат отворен притисок врз уставните судии

За аболицијата и нејзиното преиспитување по три години, професорот по Кривично право Гордан Калајџиев со анализа во вестите на Сител.

Економија 26.11.19 | 22:48

Масовно се отселуваат: Само лани од земјава си заминале 33.337 жители

Граѓаните на Западен Балкан масовно се иселуваат и заминуваат во некоја од земјите на Европската Унија. Дури 3 милиони жители во последните 10 години заминале во некоја...

Македонија 22.07.19 | 10:30

Сите јавни претпријатија паднале на задолжителниот дел од испитот спроведен од ДЗР

Институт за демократија „Социетас Цивилис“ (ИДСЦС) направи анализа во која беа проверени информациите содржани во ревизорските извештаи изработени од Државниот завод...

Македонија 25.04.19 | 22:31

Гордан Георгиев: Заев треба да и се заблагодари на ДУИ и да оформи Влада со Села и Касами

Анализирајќи ги пропустите и слабостите на владата на Зоран Заев, во контекст на претседателските избори, поранешниот потпретседател на СДСМ и универзитетски професор...

Македонија 18.01.19 | 11:03

Mедиумска анализа: СЈО заглави во политика, наместо во право

Иако терминот „специјално“ од колоквијалниот назив СЈО се однесува на единствената задача на ова обвинителство, да ги истражува нелегално прислушуваните разговори,...

Балкан 14.01.19 | 19:52

Анализа на Фајненшал тајмс: Што ако падне Ципрас?

Голем е влогот со гласањето на доверба на Владата на Ципрас откако коалициониот партнерот на Сириза се повлече од Владата, поради договорот со Македонија, анализира...

Македонија 10.12.18 | 15:04

Зеколи: Дали Зоран Заев e навистина комплетен шарлатан?

На крај на оваа бурна година, Македонија се соочува само со една дилема: Дали Зоран Заев e навистина комплетен шарлатан или дали Зоран Заев само глуми политичко шарлатанство,...