Категорија: Семејство
Семејство 26.03.19 | 14:23

На породилно ќе одат и татковците

Освен деветмесечното породилно отсуство за мајките – и татковците ќе добијат зелено светло да не доаѓаат на работа веднаш штом добијат принова во семејството. До крајот...

Семејство 25.03.19 | 12:53

Денот во кој сте родени открива каков ќе ви биде животот

Според обичаите, нашиот народ верува дека деновите во неделата не се исти, па така има и среќни и несреќни, добри и лоши, оние во кои треба да избегнувате одредена работа...

Семејство 23.03.19 | 21:12

Ова се трите најубави женски имиња

Ова се три прекрасни имиња за женски деца, кои се поврзуваат со личности кои носат мир, светлина и неверојатно се убави. Станува збор за имиња кои не се толку чести, па...

Семејство 22.03.19 | 09:43

Штотуку роденото бебе го оставила во такси, а на возачот му дала пари за млеко

Една 40-годишна мајка од Трстеник, Србија штотуку роденото бебе го оставила во корпа во такси возилото со кое патувала до Врњачка Бања, а на возачот му оставила пари за...

Семејство 21.03.19 | 10:58

Катарина Ивановска повторно ќе стане мајка

Катарина Ивановска повторно ќе стане мајка! Манекенката е во рана бременост и за истата знаат само најблиските, објави Убавина и здравје. Инаку, манекенката и нејзиниот...

Семејство 20.03.19 | 11:10

Популарниот слајм чини 50 денари, секое дете го носи во џеб, а е полн со штетни хемикалии

Според последните истражувања слајмот најпопуларната играчка помеѓу младите содржи големо количество од хемикалијата бор. Тестовите кои беа спроведени покажуваат...

Семејство 20.03.19 | 10:18

Активности за одбележување на Светскиот ден на Даунов синдром

Со повеќе активности во земјава се одбележува Светскиот ден на Даунов синдром – 21 Март. Централниот настан ќе се одржи денеска во Кинотеката во Скопје. Во 17 часот е закажано...

Семејство 17.03.19 | 22:55

Тој веќе бил пензионер кога таа се родила, а денес планираат свадба

Разликата од 53 години не е пречка во љубовната врска помеѓу 74-годишниот Милојко Божиќ и 21-годишната Миљана Богдановиќ. Како што пренесува српски „Телеграф“, Милојко...

Семејство 15.03.19 | 20:19

Смртта побрза од cвадбата: Лук Пери и Венди испраќале покани, сè било испланирано, но…

Холивудскиот актер Лук Пери, кој сите го паметат по улогата во серијата „Беверли Хилс“, почина неодамна во 53. година од животот, по мозочен удар, а зад себе остави ќерка...

Семејство 14.03.19 | 16:35

Собранието го донесе Законот за прекинување на бременоста

На денешната собраниска седница е изгласан и донесен Законот за прекинување на бременоста, со кој се овозможува жената да го оствари правото за безбеден прекин на бременоста...

Семејство 12.03.19 | 12:05

Мајка си го заборавила бебето на аеродром, авионот морал да се врати за да си го земе

Патничка од саудиска компанија барала авион кој полетал за Куала Лумпур да се врати, бидејќи го заборавила бебето во чекалната на аеродромот.  Бог нека ни е на помош....

Семејство 12.03.19 | 11:03

Учениците во Њујорк ќе бидат вегетаријанци секој понеделник

Од 1 септември сите – околу 1,1 милиони ученици во Њујорк – ќе имаат на мени во понеделник во школите вегетаријанска храна. Тоа го објави градоначалникот Бил де Блазио. Намалување...

Семејство 11.03.19 | 15:24

„Арс Ламина“ донираше сликовници и облека во „СОС Детско село Македонија“

Жените вработени во издавачката куќа „Арс Ламина – публикации“ го одбележаа Меѓународиот ден на жената со хуманитарна акција. На 8 март (петок) донираа сликовници...

Семејство 09.03.19 | 23:50

Син (11) го застрелал таткото полицаец: Родителите му ги забраниле видео игрите, тој зел пиштол и пукал

11-годишно дете е обвинето за обид за убиство на својот татко, откако родителите му ги одзеле видео игрите. Момче од Индијана од службеното возило на својот татко, кој...

Семејство 09.03.19 | 19:41

Мајка од пеколот: Ги оставила петте деца дома сами, заминала на одмор, да се релаксира од сè

Американката Кристал Волравен (28) може да заврши во затвор 20 години поради обвинение дека ги оставила своите пет деца сами во куќата на четири дена, пишува „Дејли мејл“....

Семејство 09.03.19 | 16:54

Битола е во длабок минус

Со природен прираст од минус 92, Битола е лидер во државата по негативен природен прираст според последните податоци на Државниот завод за статистика за последното тримесечје...

Семејство 09.03.19 | 10:09

Ме силуваa сопругот, кумот и другар: Синот гледаше како тоа им се прави на жените

Случајот на Билјана Ч од Сремска Каменица, која ѕверски ја силувале сопругот, кумот и нивни другар пред малолетниот син по две години чекање конечно би можело да се најде...

Семејство 08.03.19 | 12:26

Мајка го заборавила детето на кровот на автомобилот и возела со 97 километри на час

Ерика Шардфорт, која е забележана како вози автомобил со 97 километри на час во Перт, додека нејзиниот мал син полугол седи на кровот, сега остана без возачка дозвола,...

Семејство 08.03.19 | 12:04

Татковци и ќерки ги расплакаа мајките во битолска градинка

„Татковци и ќерки – една вистинска љубов“, напиша на „Фејсбук“ Александар Тодоровски, споделувајќи го видеото во кое тој заедно со уште четворица татковци од Битола...

Семејство 07.03.19 | 20:58

Што вели дедо Маленко за внукот?

Некогашната надеж на македонското пливање Александар Маленко денеска стана дедо. Тој доби внук од првата ќерка од првиот брак со пејачката и ТВ-водителка Сузана Турунџиева,...