вторник, 21 мај 2024
Македонија 21.05.24 | 23:10

ВИДЕО: Интервју на Мицкоски за Ора 24

Интервју за Ora24.tv. Зборувавме за програмата на ВМРО-ДПМНЕ, за преговорите за новата Влада и многу други теми, погледнете го целосното интервју, истакна претседателот...

Црна хроника 21.05.24 | 22:42

ВИДЕО: Превртено возило на патот Делчево – Македонска Каменица

Превртено возило во сообраќајна несреќа на патот Делчево – Македонска Каменица. Повеќе информации за овој настан се очекуваат во текот на утрешниот ден, објави Телевизија...

Македонија 21.05.24 | 22:33

Мицкоски: Неуспешни и криминални политичарите во минатото и сега сакаат да ги злоупотребуваат меѓуетничките односи, тоа веќе нема да може

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето интервју за Ора 24 запрашан дали треба да се зборува на теми за меѓуетнички односи истакна дека во минатото голем...

Македонија 21.05.24 | 22:15

Мицкоски: Граѓаните треба да се чувствуваат комотно, доаѓа надеж и подобра иднина

-Граѓаните треба да се чувствуваат слободни, комотни, да уживаат во животот, да работат, да се опуштат, доаѓа надеж, доаѓаат поодбри времиња за сите нас, порача претседателот...

Живот 21.05.24 | 22:11

Пообилни поројни врнежи и грмежи во Велес, предупредува ЦУК

ЦУК информира дека според известувањето на УХМР,  подрачјето на Велес ќе биде зафатено од пообилни поројни врнежи со грмежи и засилен ветер. -Правец на движење на оваа...

Балкан 21.05.24 | 22:07

Мицотакис со закани до Македонија ако не се користи „Cеверна“

Сакам и овде, на неколку километри од нашата граница, да испратам порака до Скопје и до новата власт: во случај да настојуваат да го оспоруваат јадрото на договорот во...

Кошарка 21.05.24 | 21:58

Јокиќ: Не знам дали ќе играм на Олимпијадата

Суперѕвездата на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, изгледаше крајно разочарано и не сакаше да даде конкретен одговор на прашањето дали ќе игра за Србија на Олимпијадата...

Балкан 21.05.24 | 21:40

Вучиќ: Не очекувавме дека некои земји ќе ни забијат нож во грб

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Њујорк изјави дека Србија добила информација за тоа кој ќе гласа за резолуцијата за геноцид во Сребреница и дека ќе...

Македонија 21.05.24 | 21:13

Мицкоски: Не треба да се поставуваат бариери и да се дели народот, ние ќе работиме за народот секаде

Многу другари имав јас од тука и се уште имам луѓе со кои сме другари, и Македонци, и Албанци, Турци, Бошњаци. Многу луѓе кои во војска сме биле заедно се од овој дел на...

Македонија 21.05.24 | 21:12

Честитка до претседателката Давкова од Сојузот на Македонците со исламска религија

Сојузот на Македонците со Исламска религија, СМИР,  упати  честитка до претседателката Гордана Силјановска-Давкова за нејзиниот избор, посакувајќи и плодна и успешна...

Црна хроника 21.05.24 | 20:45

Осуденик од затворот во Идризово ноќеска починал на Комплекс клиники „Мајка Тереза“

Во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје починал осуденикот И.А.(65) од Тетово, кој издржувал казна затвор во Казнено – поправната установа Затвор Идризово, а...

Живот 21.05.24 | 20:22

Невреме во Куманово, паѓало град со големина на орев (ВИДЕО)

Интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер попладнево го зафати поширокиот кумановски регион. Во неколку села во општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане имаше...

Останати спортови 21.05.24 | 20:03

Ѓорческа го заврши настапот на Ролан Гарос

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа го заврши настапот на Ролан Гарос. Ѓорческа беше поразена со 2:1 во сетови уште во првото квалификациско коло од страна...

Економија 21.05.24 | 19:47

Од комерцијални причини е откажана планираната сезонска линија Скопје- Крф

Од комерцијални причини, планираната директна сезонска линија од Скопје за островот Крф нема да биде воведена, дознава дописничката на МИА од Атина, од извори од грчката...

Македонија 21.05.24 | 19:32

Николовски до сите членови и симпатизери на СДСМ: По две недели молк, време е одговорноста да се преземе час поскоро и во пракса

Петар Николовски, член на републичкиот ИО на СДММ и советник во Општина Битола преку Фејсбук испрати порака до сите членови и симпатизери на СДСМ. По две недели молк,...

Македонија 21.05.24 | 19:07

Определен 30-дневен притвор за врховниот судија Наке Георгиев

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,...

Фудбал 21.05.24 | 18:56

Роналдо со рекордно учество на ЕП

Селекторот на фудбалската репрезентација на Португалија, Роберто Мартинез го објави проширениот состав за претстојното Европско првенство во 2024 година. Суперѕвездата...

Економија 21.05.24 | 18:48

Во пресрет на летната туристичка сезона средба со туристички агенции во РЦГ Југ

Во пресрет на летната туристичка сезона денеска во Регионалниот центар за гранични работи Југ се одржа средба со претставници на туристички агенции што најчесто организираат...

Црна хроника 21.05.24 | 18:32

Кривичен му одреди притвор од 30 дена на Љупчо Палевски

Судија на претходна пстапка во Основниот кривичен суд во Скопје, му одреди мерка притвор во траење од 30 дена на Љупчо Палевски осомничен за убиството на 14- годишната...

Црна хроника 21.05.24 | 18:14

За неколку часа во Аеродром три лица биле искасани од кучиња

Три лица, во посебни случаи, во текот на вчерашниот ден за неколку часа биле искасни од кучиња скитници во територија на Аеродром. На 20.05.2024 во 11.00 часот во Полициската...