ЦУК информира дека според известувањето на УХМР,  подрачјето на Велес ќе биде зафатено од пообилни поројни врнежи со грмежи и засилен ветер.

-Правец на движење на оваа нестабилна маса се предвидув дека е кон исток и североисток, додаваат од ЦУК.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.