Ознака: Велес
Црна хроника 27.01.23 | 11:42

Хорор во Велес: Ја запознал преку „Инстаграм“, па со месеци ја продавал и ја терал на проституција

Дваесет и петгодишен велешанец преку „Инстаграм“ запознал четиринаесетгодишно девојче, кое под закани и уцени, го принудувал да оди во станови што биле изнајмувани...

Црна хроника 26.01.23 | 16:19

Девојка донесена на Kлиника во Скопје, момчето ја претепало и пукало во неа

Утрово 25-годишна велешанка со прострелна рана во стомакот е однесена во велешката болница. Инцидентот го потврдија и од СВР Велес од каде велат дека во неа пукал нејзиниот...

Македонија 24.01.23 | 19:38

Во Велес одбележани 94 години од смртта на македонски револуционер, Васил Главинов

По повод 94-годишнината од смртта на велешкиот и македонски револуционер и поборник за работнички права, Васил Главинов, делегации на Општина Велес и на Општинското...

Македонија 20.01.23 | 08:52

Најновата велешка црква „Св Јован Крстител“ за првпат го прославува својот патрон

Повардарската Епархија денеска, на 20 јануари, на денот на Св.Јован Крстител за првпат го прославува својот патрон на најновата велешка црква „Св Јован Крстител“ во...

Црна хроника 06.01.23 | 18:11

Свекрва нападнаа снаа во Велес

На 05.01.2023 во 11.10 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес ја лишиле од слобода К.Д.(46) од Велес, затоа што физички ја нападнала нејзината 23-годишна снаа. По документирање...

Македонија 05.01.23 | 11:09

Мицкоски: Мега инвестиции во Велес од 200 милиони денари, по повеќе децении градот ќе добие современ затворен пазар

Мега инвестиции во Велес од 200 милиони денари, по повеќе децении градот ќе добие современ затворен пазар

Црна хроника 02.01.23 | 17:58

На првиот ден од новата година велешанец претепан од човек кому му должел пари

На првиот ден од новата година, Велешанец бил нападнат во близина на градскиот трговски центар. На 01.01.2023 во 14.00 часот во Полициска станица Велес А.С.(37) од Велес пријавил...

Црна хроника 01.01.23 | 18:25

Велешанец пукал со пушка за да го избрка синот и снаата од викендичката

Вчера, 31.12.2022 околу 00.00 часот во Полициската станица Велес било пријавено дека во и пред викенд куќа на место викано „Бабуна”, велешко, по претходна расправија, Р.Н.(65)...

Црна хроника 01.01.23 | 13:02

На новогодишната ноќ: 16 сообраќајни несреќи, 10 кривични дела, 4 тешки кражби

Новогодишната ноќ помина мирно, без поголеми нарушувања на јавниот ред и мир. Им благодарам на сите граѓани кои прославуваа одговорно и придонесоа новогодишната ноќ...

Македонија 29.12.22 | 21:17

Училиште од Велес со двајца директори, еден назначен од министер, еден од градоначалник

Двајца наставници од основното училиште „Блаже Конески“ од Велес во текот на денешниот ден добиле решенија за директори, едниот од градоначалникот Марко Колев, другиот...

Црна хроника 19.12.22 | 21:10

Возачот кој го усмрти девојчето од Велес бил пијан, ќе му се суди за тешка сообраќајка и неукажување помош

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 29-годишен велешанец за кого постои основано сомнение...

Црна хроника 18.12.22 | 18:06

Нови детали: Девојчето од Велес било донесено починато во болница

На 17.12.2022 околу 18.00 часот во СВР Велес, од Општа болница Велес било пријавено дека кај нив било донесено починато женско дете од Велес. Увид на местото извршила екипа на...

Црна хроника 18.12.22 | 11:06

Мајката паднала на земја, детето исфрлено напред: Обвинителството со детали за сообраќајката во Велес во која загина девојче

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес ноќеска извршил увид на местото на сообраќајна несреќа на улицата „Борис Трајковски“ во Велес. Според првичните...

Црна хроника 18.12.22 | 09:06

Загина девојче на пешачки премин, мајката тешко повредена, возачот со „мерцедес“ избегал

Велешанец синоќа прегази 11-годишно девојче заедно со нејзината мајка и побегнал. 11-годишното девојче загинало, а неговата мајка е тешко повредена, јави локалниот портал Батали.нет....

Црна хроника 15.12.22 | 22:38

Пријавен случај за сексуален однос меѓу професор и средношколка во „Кочо Рацин“ во Велес

Директорот на СОУ „Кочин Рацин“ во Велес вчера пријавил во полиција дека од непознат профил добил аудио снимка на „Фејсбук“ за наводен сексуален однос меѓу професор...

Црна хроника 13.12.22 | 10:21

Вооружен Србин уапсен во Велес

Во Велес вчера во 15.50 часот полициски службеници го лишиле од слобода А.П.(37) од Република Србија, со престој во Велес. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба,...

Македонија 11.12.22 | 20:07

Скандал во Велес: Професорка нападната од ученик во ОСУ „Јовче Тесличков“!!!

Канал 5 ТВ  објави видео на кое се гледа како ученик малтретира наствничка. Според телевизијата се работи за настан кој се случил во октомври 2019 год, нападнатата професорка...

Македонија 11.12.22 | 15:24

Колев: Велес е транспарентна и инклузивна општина

Пред се драго ми е и сакам да го поздравам претседателот на ВМРО-ДПМНЕ господинот Христијан Мицкоски што е денеска во посета на општина Велес сите општини кои што се...

Македонија 11.12.22 | 14:40

Мицкоски: Со акцијата се потврдува отвореноста и транспарентноста на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ, имаме повеќе од 1.500 пристигнати идеи

Добар ден и од мене, денеска сме овде во Велес. Можам да кажам дека сум исклучително задоволен од тоа како изминативе два викенди помина кога станува збор анализирање...

Култура 09.11.22 | 09:30

Трајче Чатмов од 9 до 30 ноември изложува во Ликовниот салон во Велес

Сликите на македонскиот уметник Трајче Чатмов од 9 до 30 ноември ќе бидат изложени во Ликовниот салон во Велес, по повод Денот на ослободувањето на градот од фашистичкиот...