среда, 17 април 2024
Македонија 17.04.24 | 23:30

Силјановска Давкова: Кои се седнатите на софра со најголемите криминалци од Грчец, Шиша бар, со оние од убиствата во Ханиоти?

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова вечера одржа митинг во Велес. -Ги нема сликите низ весниците кои се најдобар доказ,...

Македонија 17.04.24 | 23:27

Мицкоски: Пендаровски не ги критикува ДУИ и Ахмети, што значи дека е нивен привезок и втор кандидат за претседател

Народот знае дека гласот за Стево е глас за ДУИ, Али Ахмети и Артан Груби. Гласот за Стево е глас за неговото тврдење дека Гоце Делчев е Бугарин. Гласот за Стево Пендаровски...

Свет 17.04.24 | 22:52

Се заострува битката против корупцијата во Западен Балкан, во САД изгласан предлог закон за нејзино искоренување

Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат изгласа закон што има за цел да ги зголеми трговијата и инвестициите меѓу САД и Западен Балкан, и да се помогне...

Свет 17.04.24 | 22:37

Захарова: Советот за безбедност на ОН требаше да го осуди нападот на конзулатот во Сирија

„Во никој случај ситуацијата не треба да се предизвикува да дојде до понатамошно влошување. Мора да се направи сè за Советот за безбедност на ОН да почне да функционира“,...

Свет 17.04.24 | 22:22

Бајден побара тројно зголемување на царините за кинескиот челик

Претседателот на САД Џо Бајден на предизборен митинг денеска во Питсбург, Пенсилванија, ќе повика на тројно зголемување на царините за кинескиот челик и алуминиум повикувајќи...

Македонија 17.04.24 | 22:11

Ковачки: Претседател како Пендаровски, кој е нем посматрач на крадењето, народот не заслужува

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани заслужуваат...

Свет 17.04.24 | 22:07

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел сам ќе донесе свои одлуки. -Сите имаат различни предлози и совети. Јас го ценам тоа. Но, сакам да биде...

Македонија 17.04.24 | 21:51

Тошковски во посета на РЦ Југ, ОВР Гевгелија и ПС за гранични проверки и граничен надзор Богородица

Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски денеска остварил работни посети на Регионалниот центар за гранични работи Југ, Полициската станица за гранични...

Балкан 17.04.24 | 21:42

Снег на Копаоник

На Копаоник се измерени три сантиметри снег, соопштија вечерва за агенцијата Бета во локалната метеоролошка станица. Врне снег со слаб интензитет и со повремени прекини. Температурата...

Економија 17.04.24 | 21:36

Шутиноски: Берзата на електрична енергија обезбеди сигурни механизми за тргување со струја по референтни цени

Националниот оператор на пазарот на електрична енергија – МЕМО успешно управува со организираниот пазар на електрична енергија во земјава речиси една година и ги...

Македонија 17.04.24 | 21:27

Силјановска Давкова: Поради Пендаровски и Османи имаме 17 непополнети амбасади

Шокантно е да чуете од врвни дипломати, инаку заборавени и неконсултирани, дека во моментов имаме 17 непополнети амбасади! Дека дури деветмина заминале за амбасадори...

Свет 17.04.24 | 21:21

Шефовите на дипломатиите на Г7 се собраа на островот Капри во Италија

Министрите за надворешни работи на земјите од Г7 денеска се собраа на италијанскиот остров Капри на тридневни разговори. Континуираната ескалација на тензиите меѓу...

Македонија 17.04.24 | 21:19

Димитриевски: Македонија заслужува претседател од граѓаните, кои го даваат легитимитетот за тој што ќе ги претставува и заштитува

Се одважив, влегов во оваа битка за иден претседател на државата затоа што сметам дека Македонија заслужува претседател од граѓаните, со граѓаните и за граѓаните. И...

Македонија 17.04.24 | 21:15

Следете во живо: Народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Велес – Македонија повторно горда!


Свет 17.04.24 | 21:06

Ветрот во Романија уриваше билборди и дрвја, издадено предупредување за поплави

Бурата Рената стигна и до Романија, каде што се издадени предупредувања за поплави поради силните дождови, додека лапавицата се претвори во снег на планините. Издадени...

Свет 17.04.24 | 20:51

Сателитските телевизиски канали на украинската медиумска група подложени на кибер напад

Една од главните медиумски компании во Украина, „1+1 медиа“, денеска соопшти дека нејзините сателитски ТВ канали биле подложени на кибер напад. Во соопштението на компанијата...

Македонија 17.04.24 | 20:42

Пендаровски: Политичкиот реализам е дека без промена на Уставот нема напредок кон ЕУ

Претседателот на државата и претендент за втор мандат на претстојните претседателски избори Стево Пендаровски смета дека во односите меѓу Македонија и Европската...

Македонија 17.04.24 | 20:40

Силјановска-Давкова од Свети Николе: Заслужувате власт соодветна на вашето достоинство

Во овие избори има нешто специфично, до ѕидот сме доведени. Вие заслужувате власт соодветна на вашето достоинство, власт од којашто нема да се плашите и срамите, туку...

Македонија 17.04.24 | 20:40

Мицкоски: На Македонија не и треба претседател како Пендаровски измеќар на Али Ахмети, туку достоен претседател како професорката Гордана Силјановска Давкова

Македонија повторно горда подразбира Македонија повторно твоја, ваша, Македонија која нема да биде ограбена, која нема да биде засрамена, која ќе биде на народот ,а не...

Балкан 17.04.24 | 20:36

Радев в петок ќе разговара со службениот премиер Главчев за предложените промени во кабинетот, само една недела по изборот

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека во петок ќе повика вршителот на должноста премиер Димитар Главчев на разговор за неговите предлози за промени...