„Во никој случај ситуацијата не треба да се предизвикува да дојде до понатамошно влошување. Мора да се направи сè за Советот за безбедност на ОН да почне да функционира“, кажа Захарова.

Таа кажа дека не функционира не затоа што е застарен или затоа што Повелбата на ОН повеќе не е релевантна, туку затоа што постојат земји кои не дозволуваат нејзино користење.

„Што значи тоа? Тоа беше напад на конзуларен објект. Тоа е територија која го има целиот имунитет според Виенската конвенција“, истакна Захарова.

Политиката на Вашингтон доведе до актуелниот колапс на Блискиот Исток, каков што регионот не доживеал во поновата историја, истакна портпаролката на руската дипломатија.

„Се чини дека ова е уште една американска авантура која пропадна, како што пропадна таканаречениот проект „Украина“ во контекст на американското читање на иднината на оваа земја“, истакна Захарова.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.