Ознака: ОН
Свет 17.05.21 | 18:46

Тедрос Аданом Гебреисус: Ковид-19 е далеку од крајот, многу е рано да се зборува за крај на пандемијата

Генералниот секретар на Светска здравствена организација, Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека и покрај тоа што се намалува бројот на новозаболени и починати...

Балкан 13.04.21 | 09:56

Работата на УНМИК на Косово на разгледување пред Советот за безбедност на ООН

Советот за безбедност на ООН ќе го разгледа новиот шестмесечен извештај за работата на мисијата на ООН на Косово (УНМИК), а на видео-сесијата ќе учествува и шефот на српската...

Свет 13.04.21 | 08:50

Насилни протести против силите на ОН во Конго, најмалку 10 мртви

Најмалку 10 луѓе загинале за време на насилните протести против мировната мисија на Обединетите нации на истокот на Демократска Република Конго (ДРК). Како што соопшти...

Свет 26.02.21 | 19:40

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои резолуција изготвена од Велика Британија, со која се повикува на фер дистрибуција на вакцините против Ковид-19,...

Свет 02.01.21 | 07:18

Буџетот на ОН за 2021 година ќе биде 3,23 милијарди долари

Државите-членки на Обединетите Нации (ОН) го усвоија буџетот за за 2021 година, што е во износ од 3,231 милијарди долари Комитетот на Генералното собрание на ОН надлежен за...

Свет 02.12.20 | 17:27

ОН го повлече канабисот од листата на „опасни дроги“ и даде легитимност на лековитите својства

По 60 години статус кво, три години научен преглед од СЗО и две години дипломатски дискусии, денес Обединетите Нации (ОН) конечно го повлекоа канабисот од Класа IV на Единствената...

Калеидоскоп 26.10.20 | 13:44

Спасовски засади дрвце во околината на Велес

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска во околината на Велес во близина на езорото Младост засади дрвце, како дел од акцијата „Засади 75 дрвја за 75-годишнината“...

Свет 26.09.20 | 12:11

Папата Франциск: Имаме шанса од кризата да излеземе подобри, да ги исправиме неправдите, да ги заштитиме сиромашните и мигрантите

Папата Франциск ги повика светските лидери да ја искористат кризата предизвикана од пандемијата на корона вирусот како можност да ги поправат неправдите во светската...

Свет 24.09.20 | 12:14

Путин понуди бесплатна вакцинација на персоналот во ОН со руската вакцина

Во говорот пред Генералното собрание на Обединетите нации, претседателот на Русија, Владимир Путин, понуди бесплатна вакцинација за персоналот на ОН со вакцината „Спутник...

Свет 22.09.20 | 22:28

Трамп пред ОН: Кина мора да одговара за своите постапки околу пандемијата на Ковид-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во обраќање пред Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата...

Свет 21.09.20 | 17:43

Гутереш: Пандемијата ја покажа ранливоста на светот, предизвиците ќе ги решиме само со поблиска соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш на отворањето на сесијата по повод 75-годишнината од ОН, порача дека само поблиската и поефикасна соработка може да ги реши...

Свет 07.09.20 | 09:15

Над 200 претставници на ОН во Сирија се заразени со Ковид-19

Повеќе од 200 претставници на Обединетите Нации во Сирија се заразени со Ковид-19. Меѓу персоналот на ОН пријавени се повеќе од 200 случаи на Ковид-19, од кои некои се хоспитализирани,...

Свет 04.08.20 | 09:56

Светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата поради ковид-19, вели гнералниот секретар на ОН

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата поради...

Свет 12.06.20 | 09:12

ОН: Поради пандемијата ќе биде зголемен бројот на деца кои принудно ќе работат

ОН предупредија дека поради пандемија на коронавирусот поголем број деца ќе бидат принудени да работат. Зголемувањето на бројот на деца принудени на работа ќе се забележи...

Здравје 14.05.20 | 09:03

ОН предупредува дека пандемијата може да предизвика широк спектар на психолошки заболувања

Обединетите нации предупредуваат дека пандемијата на коронавирусот може да предизвика широк спектар на психолошки заболувања и ги повика државите да го вклучат менталното...

Свет 11.05.20 | 13:45

Тројца членови на ООН загинаа, а четворица се повредени во експлозија во Мали

Тројца членови на мировните сили на Обединетите нации во Мали загинаа, а четворица беа сериозно повредени кога импровизирана експлозивна направа експлодира за време...

Свет 21.04.20 | 23:08

ОН изгласа резолуција против шпекулации за вакцината за коронавирусот

Сите земји членки на Генералното собрание на ОН синоќа гласаа за резолуција која повикува забрана на секакви пазарни шпекулации поврзани со вакцината за коронавирус....

Свет 18.04.20 | 12:47

Гутереш: Вакцината против Ковид-19 мора да им биде достапна на сите

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, изјави дека вакцината против коронавирусот, тогаш кога ќе биде пронајдена, мора да биде „глобално јавно...

Свет 03.04.20 | 09:55

ОН: Сите земји заедно да соработуваат во битката против Ковид-19

Генералното собрание на Обединетите нации со консензус прифати резолуција која повикува на меѓународна соработка и на мултилатерализам во борбата против Ковид-19,...

Свет 02.04.20 | 12:16

Анџелина Џоли работи за Би-Би-Си програми за коронавирусот

Холивудска sвезда и Амбасадор за човекови права на ОН, Анџелина Џоли ќе помогне во креирањето на програма на Би-Би-Си за пандемијата од коронавирус за тинејџери, објави...