Ознака: ОН
Свет 15.11.22 | 18:38

Песков: Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализирање на грабежот“

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализација на грабежот“ на руските...

Свет 08.11.22 | 13:16

ОН 18 ноември го прогласија за Светски ден на превенција од сексуална злоупотреба на деца

Генералното собрание на Обединети нации ја одобри резолуцијата со која 18 ноември е утврден за Светски ден на превенција од сексуална злоупотреба на деца. На Светскиот...

Свет 05.11.22 | 13:09

ОН: Речиси илјада новинари се убиени во последните 10 години

Во последните 10 години во светот се убиени 958 новинари, соопшти денеска високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк, цитиран од ДПА. Во истиот период, повеќе...

Балкан 24.09.22 | 15:18

Вучиќ и Лавров се сретнаа во Њујорк: Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност на ОН

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на 77. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Вучиќ...

Македонија 24.09.22 | 10:41

Османи на состанок за глобалната сајбер безбедност

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на 77-то Генерално Собрание на ООН во Њујорк, учествуваше на состанок на тема: „Обликување на глобалната сајбер-безбедност...

Македонија 24.09.22 | 09:39

Ковачевски ќе се обрати на Генералната дебата на ООН во Њујорк

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски денеска ќе се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите Нации...

Балкан 24.09.22 | 09:24

Вучиќ и Лавров се сретнаа во Њујорк, Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност на ОН

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на 77. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Вучиќ...

Балкан 24.09.22 | 09:09

Мицотакис од ОН со порака до Турците: Грција не е закана за вашата земја, не сме ви непријатели

Денеска, од Обединетите Нации, би сакал да му се обратам не само на турското раководство, туку директно и на турскиот народ со оваа порака: Грција не претставува никаква...

Македонија 22.09.22 | 21:56

Средба Ковачевски – Гутереш: Соработката со ОН продолжува, стратешките развојни цели се приоритет

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски на маргините на 77-то Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк оствари средба со Генералниот секретар...

Вести 20.09.22 | 17:38

Неформална средба на Вучиќ со Ковачевски на отворањето на Генералното собрание на ОН

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и македонскиот премиер Димитар Ковачевски со делегациите имаа неформална средба на отворањето на Генералната дебата во седиштето...

Балкан 19.09.22 | 21:21

Вучиќ: Идните шест месеци се клучни, некои држави ќе бидат уништени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од Њујорк, каде учествува на 77-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, порача дека сега е „време на големи...

Македонија 19.09.22 | 19:49

Ковачевски, Османи и Фрчковски на 77-то Генерално собрание на ОН во Њујорк

Започнаа активностите на Самитот за трансформација на образованието во рамките на 77-то Генерално Собрание на Организацијата на ООН во Њујорк. На отворањето на Самитот...

Македонија 18.09.22 | 10:50

Ковачевски ќе учествува на 77 Генерално собрание на ОН во Њујорк

Претседателот на Владата на Република  Македонија Димитар Ковачевски во придружба на сопругата, од 19 до 24 септември ќе ја предводи владината делегација која ќе учествува...

Свет 12.09.22 | 23:39

OН ги замолија талибанците да не ги вознемируваат жените

Мисијата на Обединетите нации во Авганистан ги обвини талибанските власти за малтретирање на нивните вработени во Авганистан, соопштија денеска претставници на мисијата...

Свет 11.08.22 | 09:46

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино житото

Обединети нации негираат дека Турција добила попуст од 25 отсто на цените на житото од Украина во согласност со Договорот од Истанбул поддржан од ОН. Направивме многу...

Свет 31.07.22 | 09:21

Русија ги повика ОН и Црвениот крст да ја истражат смртта на украинските затвореници

Русија повика експерти од Обединетите нации и Црвениот крст да ја истражат смртта на десетици украински воени затвореници во затвор што го држат проруските сепаратисти,...

Свет 30.07.22 | 22:01

ОН сака да испрати инспекција на местото на масакрот на воените заробеници од Азов

Портпаролот на ОН потврди дека организацијата е подготвена да испрати група експерти за да го истражат вчерашното гранатирање на затворот во селото Оленивка, во област...

Свет 28.07.22 | 17:58

Се бара ист третман на украинските и неукраинските бегалци: ОН ја обвини Полска за двојни стандарди

Специјалниот известувач на Обединетите нации за бегалци, Фелипе Гонзалес Моралес, порача дека полските власти треба да престанат да притвораат мигранти на границата...

Свет 28.07.22 | 12:06

СБ на ОН не се договори за изјавата за Договорот за извоз на жито и ѓубриво од Украина и од Русија

Советот за безбедност на Обединети нации не успеа да се договори за текстот на изјавата во која се поздравува договорот за извоз на жито и вештачки ѓубрива од Украина...

Свет 24.06.22 | 23:59

Oбединетите нации го осудија ограничувањето на правото на абортус

Ограничувањето на пристапот до абортусот не ги спречува луѓето да го вршат и „тоа само го прави посмртоносен“, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН Антонио...