сабота, 2 март 2024
Црна хроника 02.03.24 | 23:03

Tешка сообраќајка на патот Штип-Велес, едно лице загина

Едно лице загина, а две други се повредени во тешка сообраќајна несреќа, што се случи вечерва на магистралниот пат А3 Штип-Велес кај крстосницата за селата Каратманово...

Свет 02.03.24 | 23:01

Израелците протестираат против премиерот Нетањаху

Илјадници Израелци кои со марш бараат ослободување на заложниците од Газа денеска стигнаа во Ерусалим, додека преговарачите се подготвуваат за продолжување на преговорите...

Македонија 02.03.24 | 22:44

Дали Ковачевски на дијаспората во Италија и објасни зошто им ги забрани пасошите со „Република Македонија“ и зошто не можат да се вратат дома?

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамките на работната посета на Рим, Италија, оствари средба со претставници на здруженија...

Естрада 02.03.24 | 22:31

Бресквица воодушеви и е главен фаворит за победа

Бресквица во финалето на „Песни за Евровизија“ ја отпеа својата песна „Орловско гнездо“ под број три.Пејачката со својот настап ги воодушеви сите, а се чини дека песната...

Балкан 02.03.24 | 22:17

Вучиќ сака кебапи, Орбан гулаш, едниот сака планина другиот море

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска беше домаќин на унгарскиот премиер Виктор Орбан. Вучиќ на Тикток објави и видео кое го сними со гостинот. Првото прашање...

Естрада 02.03.24 | 22:02

Oва е убиецот на братот на Џеј

Последен пат Исо Леро, познат како Џамба, брат на пејачот Џеј Рамадановски бил виден жив на 23 септември 1992 година. Во раните утрински часови сведоци го виделе пред казиното...

Естрада 02.03.24 | 21:43

Кнеле го украл џипот на Лепа Брена а потоа ја рекетирал да и го врати

Еден од најпознатите криминалци во деведесетитте Александар  Кнежевиќ-Кнеле првите пари ги „заработил“  со кражба на џипот на Лепа Брена, една од најголемите музички...

Балкан 02.03.24 | 21:20

Беше близок со Курти: Директорот на „Водовод“ на Косово уапсен во Бугарија за трговија со луѓе

Директорот на Водовод „Ѓаковица“ Хасан Красниќи е уапсен во Бугарија по потерница на Интерпол, потврдија од Министерството за надворешни работи на Косово. Хасан Красниќи...

Кошарка 02.03.24 | 21:04

Девојките на МЗТ Скопје во борба за Купот

Кошаркарките на МЗТ Скопје Аеродром и Баскет Кам 2011 ќе играат во утрешното финале во кошаркарскиот Куп „Благоја Георгиевски – Буштур‘. Бранителот на трофејот МЗТ...

Балкан 02.03.24 | 20:48

Вучиќ: Кога во 2014 година дојдов на власт, со Македонија имавме иста просечна плата,сега во Србија е 812 евра

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во денешното обраќање изјави дека кога во 2014 година дошол на власт како премиер сите земји од регионот па дури и Македонија...

Балкан 02.03.24 | 20:33

Курти зборува за закана од оружје и војна

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата земја и натаму е загрозена од оние кои сакаат да се збогатат со војна и оружје, посочувајќи ги, како што рече, криминалните...

Македонија 02.03.24 | 20:17

Да има став и да си ја сака државата: Еве каков претседател и треба на Македонија

На денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за избор на кандидат за претседател на Македонија, претседателот Христијан Мицкоски промовираше десет постулати за тоа каков...

Македонија 02.03.24 | 20:02

Mицкоски: Државата е во потполн хаос

Државата е во потполн хаос. Институциите се парализирани, апатија и разочараност која е насекаде. Изгубена е вербата во политичарите, затоа што волјата на народот многупати...

Свет 02.03.24 | 19:42

Ќе се усреќат: И Израел и Хамас ќе имаат Рамковен договор

Израел се согласи на рамковен договор за прекин на огнот во Појасот Газа и ослободување на израелски заложници кои ги држи радикалното палестинско движење Хамас, пренесе...

Останати спортови 02.03.24 | 19:30

Ферстапен ја отвори Ф1 сезоната со победа

Холанѓанецот Макс Ферстапен (Ред Бул) победи попладнево на првата трка од новата сезона во Формула 1 што се возеше за Големата награда на Бахреин. Актуелниот светски...

Македонија 02.03.24 | 19:09

Мицкоски: Излезете да гласате и да добиеме 61 пратеник за економски реформи, за правда и одговорност и политичка стабилност

Мора оваа победа да е јасна и убедлива и со 61 пратеник. Ова е моето настојување и ова мора да биде нашата заедничка мисија, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Балкан 02.03.24 | 18:55

Ердоган: Зачувувањето на мирот и стабилноста на БиХ е важно за Турција

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, денеска се сретна членовите на Претседателскиот совет на Босна и Херцеговина Денис Беќировиќ, Жељко Комшиќ и Жељка Цвијановиќ...

Македонија 02.03.24 | 18:42

Николоски: На 8ми мај Силјановска Давкова ќе стане Претседател на Македонија, а Мицкоски премиер

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, се обрати на денешната Конвенција, на која Гордана Силјановска Давковка беше избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 02.03.24 | 18:37

Гордана Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова: Овој народ, оваа Македонија мора да собере сила да биде подобра држава!

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Македонија 02.03.24 | 18:33

Мицкоски: Да ја кренеме Македонија на нозе, се работи за нашата заедничка иднина!

Навистина сме уморни од претседател што едно зборува, друго прави во јавност. Уморни сме од претседател што наместо да го слуша народот ја слуша партијата, од претседател...