среда, 28 февруари 2024
Филм 28.02.24 | 22:58

Ќе се снима 4-ти дел од „Дневникот на Бриџит Џонс“

Се подготвува четвртиот филм од романтично-комичната сага за Бриџит Џонс, при што главната улога повторно ќе ја толкува Рене Зевлегер. Продукцијата почнува овој мај...

Свет 28.02.24 | 22:45

Фајон загрижена дека Русија би можела да ги нападне земјите од НАТО

Словенија ја дели загриженоста на некои политичари и експерти дека Русија би можела да започне војна против земјите од НАТО доколку помошта за Украина не е доволна,...

Македонија 28.02.24 | 22:30

Демократски сили на Ромите: Oд оваа катастрофа што ја зафати Македонија најмногу се погодени токму Ромите

Партијата Демократски сили на Ромите – ДСР на состанок во рамки на  органите на партијата направи консолидација и координација во пресрет на претстојните претседателски...

Интима 28.02.24 | 22:07

Д-р Милошевиќ: Ако нема љубов и желба, тогаш и со мал пенис односот може да боли

Мажите и жените често мислат дека големината на машкиот полов орган е пресудна за добра сексуална врска, но според урологот и сексолог Александар Милошевиќ големината...

Македонија 28.02.24 | 21:51

Џафери и Зеленски во Тирана потпишале заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на техничката Влада Талат Џафери денеска во рамки на работната посета на Албанија, се сретнал со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата,...

Македонија 28.02.24 | 21:43

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за претседател на државата

Извршниот одбор на СДСМ во проширен состав на денешната седница во Штип, ја разгледал информација за спроведената постапка за можни кандидати за претседателските избори...

Македонија 28.02.24 | 21:28

Силјановска од Тетово: Нужни се темелни промени, новата власт мора да биде реформски настроена!

Нужни се темелни промени, новата власт мора да биде реформски настроена, порача вечерва професорката Гордана Силјановска Давкова од регионалниот изборен штаб во центарот...

Македонија 28.02.24 | 21:13

Ковачевски: Очекуваме повеќе пратенички мандати од опозицијата

Актуелниот претседател Стево Пендаровски се очекува да биде промовиран официјално за претседателски кандидат на СДСМ на Конгресот на партијата закажан во недела,...

Македонија 28.02.24 | 20:59

Виновниците имаат име и презиме – ова се пратениците на СДСМ и ДУИ кои гласаа против продолжување на важноста на пасошите

Виновниците кои буквално притворија стотици илјади граѓани на територија од 26000км2 од денеска имаат конкретно име и презиме, а тоа се сите оние 54 пратеници од СДСМ и...

Калеидоскоп 28.02.24 | 20:49

На 12-годишната Кара ѝ се потребни 23.000 евра за лекувањето во Шпанија

На 12-годишната Кара од Скопје итно ѝ е потребно дијагностицирање, а потоа и лекување за ретка болест, кое треба да се направи во Барселона, Шпанија. Во меѓувмреме таа...

Економија 28.02.24 | 20:35

Велковски: Мора нова методологија зошто срамота е да се каже дека 5% е покачување, тоа е само усогласување на пензиите

5 процентни поени на пензиите не претставува покачување, туку усогласување на трошоците за живот за сите приматели на пензии во Македонија, смета министерот за труд...

Сервиси 28.02.24 | 20:22

Утре и во петок огромно количество на Сахарска прашина и песок во воздухот, најавува Славчо Попоски

Поради изразеното јужно воздушно струење кое ќе го има над нашиот дел од европскиот континент (Балканот, вклучувајќи ја и нашата Македонија), утре и во петок од Сахара...

Музика 28.02.24 | 20:09

Антониа во леопард комбинезон го најави деби албумот

Еден од најголемите сонови на младата музичка ѕвезда Антониа Гиговска ќе се исполни на 3 март, кога и официјално ќе го претстави нејзиниот прв албум. Албумот симболично...

Балкан 28.02.24 | 19:44

ЈНА монтирала блокатори нa Косово за Aлбанците да не може да гледаат ТВ Тирана

Во осумдесеттите години на Косово веќе се надзирала поделеноста меѓу Албанците и Србите. Тоа го увидела и ЈНА која забележала дека тамошните Албанци повеќе сакаат да...

Македонија 28.02.24 | 19:31

Османи: Ние Албанците не сме малцинство, ние ја водиме државата

Министерот за надворешни работи и кандидат за претседател на претстојните избори, Бујар Османи, гостувајќи во емисија на Топ чанел, меѓу другото истакнал дека „Албанците...

Македонија 28.02.24 | 19:19

Toшковски: Македонија е единствената држава заедно со Северна Кореја каде граѓаните се заглавени во сопствената земја

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски во интервјуто за „Република“ кое ќе биде објавено утре забележува дека Македонија е единствената земја заедно со Северна...

Астро 28.02.24 | 19:02

За четири хороскопски знаци март ќе биде месец за паметење

Астролошките прогнози најавуваат месец полн со незаборавни моменти за четирите среќни хороскопски знаци: Овен, Близнаци, Вага и Водолија во март ќе се најдат на пат...

Свет 28.02.24 | 18:48

Извештај на ЕП: ЕУ не треба да го одложува приемот на нови членки

Извештајот на Европскиот парламент за проширувањето на ЕУ и реформите потребни за да се направи блокот способен да прифати нови членки укажува дека пристапот во Унијата...

Македонија 28.02.24 | 18:33

Пендаровски му кажал на Зеленски дека Македонија ја поддржува апликацијата за членство на Украина во НАТО

Последниот развој на случувањата во Украина и можностите за продлабочување на соработката во насока на поддршка на украинскиот народ и враќање на територијалниот...

Балкан 28.02.24 | 18:19

Зеленски предлага балканските земји да произведуваат oружје заедно со Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на денешниот Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана предложи дека треба да се формира посебен форум за одбранбената...