На 12-годишната Кара од Скопје итно ѝ е потребно дијагностицирање, а потоа и лекување за ретка болест, кое треба да се направи во Барселона, Шпанија. Во меѓувмреме таа сè уште е на Клиниката за детски болести.

Семејството апелира за помош, која велат, ќе им значи бескрајно.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.