Ознака: апел за помош
Калеидоскоп 02.08.22 | 19:52

„Од нејзе и нашето бебе не се откажувам“: Мартин бара помош да ја најде исчезната бремена девојка

Мартин Андреевски бара помош за да ја пронајде својата бремена девојка, којашто е исчезната пред една недела. Ги замолувам сите пријатели кои сакаат да ми помогнат....

Калеидоскоп 31.07.22 | 21:12

Помогнете за 4-годишната Ника: Има ретка болест, потребна е и операција

На 4-годишната Ника ѝ е дијагностицирана болеста Beta thalassemia major и нејзината состојба бара постојана трансфузија на крв. За надминување на болеста е потребна трансплантација...

Црна хроника 21.07.22 | 22:44

Тешко повреден 18-годишниот Јани од Неготино: Бил на еднодневно капење во Грција, сега итно е потребна помош за лекување

Oсумнаесетгодишниот Јани Иванов од Неготино, познат во градот како голем вљубеник во планинарењето и велоспиедизмот, заврши со тешки повреди во соседна Грција и моментално...

Калеидоскоп 27.04.22 | 15:19

На Лидија и е потребна помош за итна операција во борбата со прогресивна мултиплекс склероза

На Лидија Ристевска и е неопходна помош во борбата со прогресивната мултиплекс склероза, со која се бори веќе трета година по ред. Здравствената состојба на Лидија е...

Калеидоскоп 20.04.22 | 14:22

Апел за помош: 30-годишна самохрана мајка на две деца моли за помош во борбата со ракот

Триесет годишната Златка Маркушева, самохрана мајка на две деца бори со рак. За нејзино лекување потребно е голема сума на парични средства. „Здраво, Јас се викам Златка....

Црна хроника 30.03.22 | 23:50

Мајка ми е одговорна, организирана и здрава личност, ја нема веќе 8 дена: Семејството во потрага по исчезната Виолета, бараат помош

Ви се обраќам за да побарам помош во подигање на свеста на надлежните органи и населениото во потрагата на мајка ми која исчезна на 22 март, вели Анџела Станојковска,...

Македонија Калеидоскоп 27.03.22 | 22:38

Апел за помош: На Филип му е неопходна ретрансплантација на бубрег во Турција

На социјалните мрежи е објавен апел за помош на Филип Петрушевски, кој се бори со хронична инсуфициенција на трансплантиран бубрег. Филип има потреба од ретрансплантација...

Калеидоскоп 27.02.22 | 08:48

Весна е медицинска сестра на хирургија и има потреба од помош за да се избори со канцерот

Весна Талевска е медицинска сестра која се бори со канцер. Таа јавно, преку социјалните мрежи бара помош за да може да замине на третман во Турција со кој ќе и биде спасен...

Калеидоскоп 23.02.22 | 19:01

Семејството на 26-годишниот Јован бара помош за негово лекување, останат е неподвижен по повреда на работа

Семејството на 26-годишниот Јован Ивев, бара помош за негово лекување. Тој е повреден при работа во Холандија и во моментов е неподвижен. Во продолжение го пренесуваме...

Здравје 21.02.22 | 14:05

Апел за голема помош на малиот Војдан

Среќно и безгрижно детство без здравствени проблеми е желба на секој родител и згрижувач на секое дете. Малиот Војдан Спасовски уште во својата прва година од животот...

Калеидоскоп 03.02.22 | 17:58

Лидија има нова шанса да застане на нозе во Куба, итно ѝ е потребна помош

Се укажа нова шанса за подобрување на состојбата на Лидија Ристевска, овојпат во Куба. Овој третман ветува многу, а за неа ќе значи живот повторно да застане на свои нозе.

Скопје 24.01.22 | 11:20

Градоначалникот Костовски донира половина плата за семејството Давитковиќ и почна акција за помош на браќата и сестрата

По објавувањето на сторијата за Влатко Давитковиќ, кој живее во голема сиромаштија и сам се грижи за своите браќа и сестрата, кои се со посебни потреби, градоначалникот...

Калеидоскоп 15.01.22 | 15:26

Исчезнат е Роберт Плескоњиќ, има 60 години, последен пат е виден кај Железничката станица во Скопје

Веќе неколку дена е исчезнат Роберт Плескоњиќ, кој излегол од дома и не се вратил. Последните информации се дека е виден на 5 јануари во околината на Новата железничка...

Калеидоскоп 20.11.21 | 22:33

Потребни се алишта за девојче 3-4 години, за 8-годишно момче и за нивните родители: Семејство од Гевгелија бара помош

На социјалните мрежи е објавен апел за помош за семејство од Гевгелија на кое поради несреќа итно му е неопходна печка или шпорет на дрва, како и облека за родителите...

Калеидоскоп 20.11.21 | 20:46

АПЕЛ за помош: На 25-годишниот Андреј му е неопходна операција на тумор на мозокот

На социјалните мрежи е објавен апел за помош на 25-годишното момче Андреј, кому му е дијагностициран тумор на мозокот. На Андреј треба да му биде извршена хируршка операција...

Калеидоскоп 05.11.21 | 10:58

АПЕЛ за помош: Андреј има тумор на мозокот и потребна му е помош да оди на лекување во Истанбул

На 25-годишниот Андреј Илиевски, на кого му е дијагностициран тумор на мозокот и кој беше на третман во Универзитетската клиника Коч во Истанбул му е потребна помош за...

Здравје 30.10.21 | 11:32

На Елеонора ѝ е потребен уште еден третман за да ги испрати болката и болничките ходници во минатото

По неколку третмани во Франција и еден со матични клетки во Турција, состојбата на петгодишната Елеонора Тодоровска е подобрена. Ова е и причината поради која се бара...

Калеидоскоп 20.10.21 | 22:25

Мaлaтa Лeнa сака чизми и да проба xaмбypгep, пocлeдeн пaт jaдeлa кoгa тaткo и бил жив

Нa мaлaтa Лeнa oд Гocтивap, на нejзинaтa бaбa Лeнкa и на нејзината мajka Вecнa им e пoтpeбнa пoмoш. Зa нивнaтa тeшкa cocтojбa пpeнece eмиcиjaтa „Cpцe нa длaнкa“ вo која oвa тpичлeнo ceмejcтвo oд Гocтивap бapa...

Вести 02.09.21 | 10:54

Македонец се бори за живот во Германија, семејството моли за помош

Македонецот Никола Божиноски е во тешка здравствена состојба поради компликации од Ковид-19 и моментално е хоспитализиран во Германија. Тешка борба во изминатите 3...

Калеидоскоп 13.08.21 | 10:22

Апел за помош: Крушевчанка се бори за живот по убод од инсект, во кома е од понеделникот

Младата крушевчанка Ирена Богданоска од понеделникот е во кома, откако ја каснал инсект и се наоѓа во приватна болница во Скопје, каде се бори за живот. Лекувањето чини...