Ознака: апел за помош
Калеидоскоп 07.01.21 | 13:40

Покривот им се руши над глава, таткото е во болница со здробена рака: Да помогнеме на семејството Ивановски

Семејството Ивановски од Делчево живее во дом кој се распаѓа над нивните глави. На фејсбук-страницата на хуманитарната организација „Подари насмевка“ се организира...

Калеидоскоп 04.01.21 | 15:20

Апел за помош на семејството Ивановски од Делчево: Да им подариме топол и сигурен дом

Итно е потребна помош за семејството Ивановски од Делчево, кое со две дечиња живеат во куќа што практично се распаѓа, во која децата немаат ниту кревети, а не пак, опрема...

Здравје 04.01.21 | 14:43

Апел за помош за Д-р Ненад Панов кој е во тешка состојба поради корона вирусот

Д-р Ненад Панов, кој се наоѓа во тешка состојба поради корона вирусот има потреба од помош за лекувањето во приватна клиника. Сите коишто скаат да направат финансиска...

Калеидоскоп 01.12.20 | 13:45

Апел за помош на Елизабета која боледува од рак на желудник

Св. Климент Охридски Драчево со апел за помош🤗143-144 Почитувани родители, ученици, пријатели, колеги, сограѓани ви се обраќаме со апел за помош на нашата родителка која...

Скопје 01.12.20 | 12:20

Отец Оливер со молба до Шилегов: Скрати од украсувањето, да ја спасиме Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

Калеидоскоп 25.11.20 | 23:50

Три генерации живеат во една соба, немаат ни вода – апел за помош на семејство од Тетово

Недалеку од Тетово, во трошна куќа, во услови кои се под секое нормално ниво, поради немаштија животот го поминуваат три генерации, вели во апелот на социјалните мрежи...

Здравје 15.11.20 | 19:28

Лекови на црно од Косово, додатни средства за приватната болница – голготата која Михаило ја помина за да му помогне на својот татко

Приказната на момчето од Штип што собраше донации за да го смести својот татко во приватна болница, откако тој не доби кревет во државните клиники во Скопје, почна да...

Црна хроника 06.11.20 | 12:05

Ужасите на Филипче не престануваат: Почина младиот Југо, кој бараше помош за да се лекува од корона

Почина младиот Југослав, кој пред неколку часа бараше помош преку социјални мрежи за приватно да се лекува од коронавирус. Во објавата на неговиот профил каде се информира...

Здравје 05.11.20 | 14:00

Jугослав бара помош да се префрли од Клиника: Секој ден се плашам дека можеби ова е мојот последен ден на овој мил свет

Југослав Николиќ, кој во моментов се лекува од коронавирусот на Клиниката за белодробни заболувања во комплексот „Мајка Тереза“ во Скопје преку социјалните мрежи...

Живот 15.10.20 | 11:35

15-годишно момче боледува од тешка болест, апелира за помош

На Симон Тодоров од Кочани, на 15 годишна возраст ненадејно ми се појавила болеста DG: Tu cavum nasi lat sin (angiofibroma juvenile’), тумор на крвните садови. За неговиот здравствен проблем...

Ракомет 11.10.20 | 08:53

Апел за помош за лекување на ракометарот Тони Шопов

Ракометарот Тони Шопов, ракометна легенда од Велес, по многуте изиграни натпревари во неговата карирера, како во нашата земја така и во странство, последниве три години...

Здравје 10.08.20 | 14:06

Никој не реагира на повиците за помош на 21-годишната Флора, три години чека еден лек

Во тешка здравствена состојба е 21-годишната Флора Гаши, една од тројцата млади пациенти кои имаат прогредирачка форма на Цистична фиброза, со мутација и цели три години...

Калеидоскоп 07.08.20 | 13:34

Да му помогнеме на Цобе кој 10 години се бори со остеодарком

Животот знае да биде немилосрден, особено кога на 38 години треба да уживаш во благодетите на семејниот живот и радоста со сопругата и со 5-годишната ќерка, како што е...

Калеидоскоп 30.07.20 | 14:57

Горазд ја загуби раката во тешка сообраќајка, да му помогнеме на семејството околу неговото лекување

Седумгодишниот Горазд Лиговски од село Митрашинци, Берово во неделата попладнево беше тешко повредено на дел од горниот екстремитет во сообраќајна несреќа, а во моментот...

Црна хроника 27.02.20 | 14:26

Тричлено семејство од Сенокос остана на улица по пожарот во нивната куќа

Тричленото семејство Димоски од селото Сенокос, Долнени во пожар загуби сѐ. Им изгоре куќата и целата покуќнина, а семејството остана на улица. Пожарот избувнал во вторникот...

Калеидоскоп 21.02.20 | 20:49

На македонски музичар за долг од 5.000 му стигнал налог за извршување од 292.263 денари, може да ја изгуби куќата

Македонскиот музичар Владимир Софрониевски, неговата сопруга и трите малолетни дечиња, деновиве минуваат низ вистинска голгота, објавува „Сител“. Семејството Софрониевски...

Калеидоскоп 19.02.20 | 11:51

Баба Марица има само една желба – тоалет за да не ги бања внуците во корито

На социјалните мрежи е споделен апел за помош на семејството на баба Марица, на кое му се потребни материјали за изградба на тоалет, кој подоцна самите ќе го уредат. Потребни...

Здравје 07.02.20 | 22:33

За малата Љупка од Битола

Деветгодишната Љупка Велјановска од Битола боледува од целебрална парализа, а како последица на тоа доби и епилепсија. На овој млад борец и нејзиното семејство им е...

Здравје 22.01.20 | 11:31

На 12-годишната Ева од Охрид ѝ треба нашата помош

Дванаесегодишната охриѓанка Ева боледува од тумор на мозокот, Pilocytic Astrocytoma. За да ја победи лошата болест неопходно е во феруари да се оди на радиотерапија во Турција,...

Калеидоскоп 21.01.20 | 09:39

Имаме ли држава? Време е да им помогнеме на Ангелина и Јордан

Ајде Државо, ајде луѓе, сите сме сега на потег, кој колку што може, се вели само во еден од апелите на социјалните мрежи за помош на Јордан и неговата неподвижна мајка...