Во осумдесеттите години на Косово веќе се надзирала поделеноста меѓу Албанците и Србите. Тоа го увидела и ЈНА која забележала дека тамошните Албанци повеќе сакаат да гледаат албанска телевизија која доаѓала од таа страна на границата наместо домашните ТВ Белград или ТВ Приштина.

Затоа ЈНА монтирала блокатори низ цело Косово за да не може сигналот од ТВ Тирана да допре на југословенска територија. Бидејќи тогаш сигналот бил аналоген наместо како сега тоа било лесно да се изведе.

Тоа го потврдува и тогашниот генерал Здравко Понош.

фото: Здравко Понош / Фејсбук

Прекривањето на сигналот се правеше со реемитување на втората програма на ТВ Белград или со посебно генерисани блокатори на сингалот.Тоа се правеше од неколку воени објекти но и од цивилни-признава Понош.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.