вторник, 27 февруари 2024
Црна хроника 27.02.24 | 22:25

Кривична пријава против двајца скопјани за „убиство во обид“

Поднесена е кривична пријава од страна на СВР Скопје, против двајца скопјани, Н.С., на возраст од 32 години и М.И., на возраст од 52 години, поради постоење основи на сомнение...

Спорт 27.02.24 | 22:16

Влезниците за атлетика на летните Олимписки игри во продажба од понеделник, најефтините ќе чинат 24 евра

Десетици илјади влезници за атлетската програма на летните Олимписки игри 2024 во Париз ќе бидат пуштени во продажба од идниот понеделник, објавија денеска организаторите...

Македонија 27.02.24 | 22:03

Андоновски: Апсурд е дека државата се тужи самата себе

На гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, Дополнителниот заменик на министерот за информатичко општество и администрација, Стефан Андоновски...

Свет 27.02.24 | 21:58

Белата куќа: САД нема да испратат војници да се борат во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден беше јасен дека САД нема да испратат војници да се борат во Украина, изјави портпаролката на Советот за национална безбедност Адриен...

Свет 27.02.24 | 21:34

Абдула Втори: Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа

Помошта за Појасот Газа мора да се удвои за да се избегне влошување на и онака „катастрофалната хуманитарна ситуација“, изјави денеска јорданскиот крал Абдула Втори. „Меѓународната...

Спорт 27.02.24 | 21:15

Макрон в четврток го отвора Олимпиското село во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го отвори в четврток „Олимпиското село 2024“, лоцирано во предградие на Париз, и тоа е „важен чекор кон Игрите“, соопшти вечерва...

Свет 27.02.24 | 21:10

Муслиманите во САД ги повикуваат гласачите да не гласаат за Бајден поради неговата политика кон Израел

Во американската сојузна држава Мичиген денеска се гласа на претседателските прелиминарни избори, каде се очекува тоа да биде само уште една потврда за Доналд Трамп,...

Македонија 27.02.24 | 21:06

По Османи и Травари и Максим Димитриевски објави дека ги собрал потписите

Градоначалникот на Куманово и лидер на ЗНАМ, Максим Димитриевски, соопшти вечерва дека собрал 10.000 потписи за кандидат за претседател.Тој и официјално влегува во трката...

Македонија 27.02.24 | 20:49

Андоновски: Незаконски вработувања во училиште во Чашка – се вработува за да се задоволат исклучиво партиските барања

Владата воспоставила систем во кој се вработува за да се задоволат исклучиво партиските барања, без внимание за нивните компетенции, обвини дополнителниот заменик...

Здравје 27.02.24 | 20:47

Демири ќе разговара со семејството на Леонид Индов околу подмирување на трошоците за неговата рехабилитација

Случајот на Леонид Индов бил разгледан на денешната владина седница и биле образложени досегашните процедури што се водат пред надлежните институции, а се однесуваат...

Македонија 27.02.24 | 20:36

Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг, таа е професионалец со интегритет

Зад кандидатурата на Силјановска Давкова застанаа неколку десетици членови на Конвенцијата, врвното раководство на партијата  со тоа недвосмислено ја доби поддршката...

Вести 27.02.24 | 20:20

Мицкоски: Анкетите покажуваат убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ, работата мора да се заврши на изборите

Внатрепартиските анкети на партијата се континуирани во текот на цела година, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во централниот...

Видео колумни 27.02.24 | 20:19

Излезете на избори! Полнењето кутии може да направи само кога има мала излезност

Расположен сум зашто блиската иднина е светла. Има позитивни индикации дека добри работи ќе и се случат на Македонија. Ќе има валкана борба, ќе има прљави работи, но јас...

Свет 27.02.24 | 19:51

Кина е најголема дипломатска сила во светот, според Глобалниот индекс на дипломатијата

Кина – со 274 дипломатско-конзуларни претставништва е најголема дипломатска сила во светот, пред САД, кои имаат 271 амбасада и Турција со дипломатска мрежа од 252 мисии,...

Македонија 27.02.24 | 19:51

ВМРО-ДПМНЕ диктати не прифаќа

„Барањето на ДУИ претставува фолклор како што веќе го коментирав во јавноста. Обид за дефокус на јавноста од криминалот во кој озбилно се фатени од страна на јавноста....

Македонија 27.02.24 | 19:43

Вработените на УКИМ од овој месец ќе добиваат поголеми плати

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати во просек за околу 22 отсто, а ретроактивно ќе им се исплати и...

Македонија 27.02.24 | 19:39

Мицкоски: Гледаме некои кандидати за претседатели кои се опозиција на опозицијата се мачат да соберат потписи, па власта им помага

Очекував да бидам искрен дел од потенцијалните кандидати да ги соберат побрзо потребните 10.000 потписи, вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното...

Економија 27.02.24 | 19:38

Трајанов: Закон за нефер трговски практики предложен од Владата наместо да го реши проблемот со дивеење на цените, отвора многу дилеми и проблеми

За мене прашање е зошто од 2019 година чекавме до сега да го решиме до сега овој проблем, односно законот за нефер трговски практики. Дотолку повеќе кога министерот за...

Македонија 27.02.24 | 19:20

Агелер: Дискурсот на кампањата да биде фокусиран на суштинските прашања, а не на лични напади

Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска посочи оти се надева дека дискурсот на изборната кампањата ќе се фокусира на суштинските прашања, а не на лични напади....

Свет 27.02.24 | 19:09

Банди ја крадат помошта за Појасот Газа и ја препродаваат на црниот пазар, алармира ОЦХА

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (ОЦХА) алармира дека има индиции дека јавниот ред во Појасот Газа се распаѓа и оти банди ја крадат помошта...