понеделник, 26 февруари 2024
Економија 26.02.24 | 23:13

Петрова на средби во неколку компании: Државните институции се повеќе кочничар отколку што се сервис

Елена Петрова, дополнителен заменик министер за финансии, денес беше во посета на Повардарскиот регион. Нејзината теренска посета започна во Велес, каде заедно со нејзиниот...

Македонија 26.02.24 | 23:06

Mинистерот на СДСМ кој свечено ги чекаше обрасците вели дека нема хаос со пасошите

Не е вистина дека некој нешто сменил, се работи за уште една лажна вест. Ако ги земеме бројките од 29 јануари, до денеска, ќе видиме дека на самиот ден на примопредавање...

Скопје 26.02.24 | 22:37

Партијата на Арсовска ќе настапи сама на изборите

Партијата Нова алтернатива (НА), чија лидерка од неодамна е градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, ќе настапи самостојно на парламентарните избори. Арсовска,...

Македонија 26.02.24 | 22:20

Маричиќ најави нови 300.000 обрасци

Првиот вицепремиер задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ вечерва изјави дека државава никого не известила дека нашите патни исправи не важат, туку едноставно...

Македонија 26.02.24 | 21:55

Македонец готвач на крузер, кој остана без работата поради хаосот со пасошите: Глупи, неспособни и скроз изгубени во простор

Македонскиот готвач Виктор Настески, кој работеше како шеф на кујна (Executive Chef) на крузер за бродската копанија „P&O Cruises“, остана без работа поради проблемите со македонските...

Свет 26.02.24 | 21:36

Унгарскиот парламент гласаше за прием на Шведска во НАТО, САД задоволни

АД го поздравија гласањето за прием на Шведска во НАТО од страна на Унгарија. Ние секако го поздравуваме денешното гласање во унгарскиот Парламент и со нетрпение го...

Свет 26.02.24 | 21:20

Претседателот на Мексико ги обвини западните медиуми дека шират дезинформации и цензура – „Јутјуб“ му го тргна видеото

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, обвини дел од најголемите американски медиуми како „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Фајненшл тајмс“ или...

Свет 26.02.24 | 21:06

Технолошките гиганти ја претворија Украина во лабораторија за воено тестирање на вештачката интелигенција

Најголемите светски технолошки компании „Мајкрософт“, „Амазон“, „Гугл“, „Старлинк“ и „Клирвју“ го искористија конфликтот во Украина за да ги тестираат способностите...

Црна хроника 26.02.24 | 21:05

МВР потврди: З.Т е пронајден убиен во автомобил

Едно лице вечерва е убиено со огнено оружје крај локалниот пат од Долно кон Горно Блаце во близина на Скопје. -Во 18:10 часот во СВР Скопје е пријавено дека во близина на...

Балкан 26.02.24 | 20:43

Во Тирана пиле не смее да прелета, доаѓа Зеленски

Пред посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски и самитот Украина – Југоисточна Европа, безбедносните мерки во Тирана се подигнати на највисоко ниво. На...

Црна хроника 26.02.24 | 20:13

Уште една пресметка во албанското подземје: Убиен таткото на осомничениот за убиството на Оки?!

Убиство на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце било пријавено во СВР Скопје, потврдуваат за Фокус од МВР. Во 18.10 ч. во СВР Скопје е пријавено дека во близина на локалниот...

Кошарка 26.02.24 | 20:06

Се случи чудо: Maкедонија ја победи Полска на гости

Македонската машка кошаркарска репрезентација ја забележа првата победа во вториот натпревар од квалификациската група Х за пласман на Европското првенство 2025, откако...

Македонија 26.02.24 | 19:44

Веста дека собрал 10.000 потписи Османи го пречекала во домашен амбинет

Претседателскиот кандидат на ДУИ и актуелен министер за надворешни работи Бујар Османи, вечерва објави дека ги собрал потребните 10.000 потписи потребни за претседателската...

Свет 26.02.24 | 19:30

Сѐ му е малку: Зеленски се жали дека ЕУ му дале само 30 посто оружје

Украина доби само 30 отсто од милион артилериски гранати што Европската унија вети дека ќе ги испорача, изјави денеска претседателот на таа држава Володимир Зеленски. „Од...

Македонија 26.02.24 | 19:08

Славески: Силјановска Давкова е една од најистакнатите членови на парламентот која ги застапува политиките на ВМРО-ДПМНЕ

„Ние имаме парламентарен систем каде претседателот е со релативно ограничени ингеренции во надворешната политика, безбедносната политика, а многу малце ингеренции...

Сервиси 26.02.24 | 18:51

Благојчо одлучи да го продаде својот инвалиден скутер за 30.000 денари за лекување на Леонид

Благојчо Георгиев одлучи својата електрична количка да ја продаде за да помогне за лекување на малиот Леонид. Благојче кој и самиот е лице со инвалидитет, својот инвалиден...

Фудбал 26.02.24 | 18:41

Се изнервира поради Меси: За покажување на меѓуножјето Роналдо ќе биде сериозно казнет

Напаѓачот на Ал-Наср, Кристијано Роналдо е критикуван за неговиот гест по победата во натпреварот од шампионатот на Саудиска Арабија со Ал-Шабаб (3:2), пренесува „Асошиетед...

Ракомет 26.02.24 | 18:37

Mиленикот на Вардарци ќе го тренира Нексе

Црногорскиот ракометен стратег и поранешен тренер на скопски Вардар 1961, Веселин Вујовиќ, е назначен денеска за нов шеф на стручниот штаб на хрватскиот клуб Нексе. Олимписки...

Останати спортови 26.02.24 | 18:20

Не можеше да издржи десет пати неделно: Берентини раскина со зависничката од секс

Италијанската тениска ѕвезда Матео Беретини раскина со супермоделот Мелиса Сата, која се декларирашр за „зависничка од секс“. 27-годишната тениска ѕвезда и поранешен...

Останати спортови 26.02.24 | 18:01

Вељко Ражнатовиќ: Бев на чекор да влезам во светот на криминалот

Боксерот Вељко Ражнатовиќ за „Информер“ истакна дека вербата го вратила на вистинскиот пат и благодарение на тоа успеал да го промени својот живот „од корен“ и да...