недела, 10 декември 2023
Македонија 10.12.23 | 21:40

Јован Митрески ќе биде претседател на Собранието, Зечевиќ шеф на изборниот штаб на СДСМ

Извршниот одбор на СДСМ вечерва со акламација го избрал Јован Митрески за кандидат за претседател на Собранието, а претседателот на партијата и премиер Димитар Ковачевски...

Свет 10.12.23 | 21:33

Хагари: Откриена голема мрежа на тунели и канцеларија на лидерот на Хамас во Газа

Израелската армија откри голема мрежа на тунели во градот Газа и канцеларијата на лидерот на Хамас Јахја Синвар, под таканаречениот плоштад Палестина, изјави денеска...

Свет 10.12.23 | 21:22

Нетанјаху: Предавањето на десетици терористи е почеток на крајот на Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека во изминатите неколку дена „десетици терористи на Хамас“ им се предале на израелските сили, што, како што...

Македонија 10.12.23 | 21:18

СДСМ не се плаши од анкетите на кои води ВМРО-ДПМНЕ, вели Јован Деспотовски

Не е важно кој ќе биде дел од новата коалиција, туку кои вредности и принципите ќе ги презентираме на изборите. Вака гледа директорот на ТИРЗ и член на СДСМ Јован Деспотовски...

Балкан 10.12.23 | 21:10

Мајката потврди: Пронајдена е Сара од Белград, но не се знае каде била

Пронајдена е Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград која исчезна на 9 декември околу 13 часот, и последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“ јавуваат српските...

Свет 10.12.23 | 21:00

СЗО донесе резолуција со која се бара итен медицински пристап до Газа

Извршниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денеска со консензус усвои резолуција со која се повикува на итна хуманитарна помош за Газа. Извршниот одбор...

Македонија 10.12.23 | 20:45

Цветановска: Загрижувачка состојбата со човековите права, предничи повредата на правото за судење во разумен рок

Повредата на правото на судење во разумен рок предничи во прекршување на човековите права, но има и низа други што произлегуваат од Конвенцијата за заштита на човековите...

Македонија 10.12.23 | 20:36

Кандидатот за претседател ќе биде од редовите на СДСМ, најави Ковачевски

СДСМ вечерва нема да разговара за евентуалните кандидати за претседател на државата на следните избори. -На вечерашнава седница нема да биде на дневен ред претседателскиот...

Балкан 10.12.23 | 20:33

МАЕИ: Албанските институции не го заштитија македонското малцинство да се попише без страв и принуда

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) испрати допис до Народниот правобранител на Албанија, со кој „изразува...

Црна хроника 10.12.23 | 20:15

Имале разработена шема за изнуди и заплашување: Петмина од Куманово и еден Штип обвинети за лихварство

СВР Куманово поднесе кривична пријава против шест лица осомничени за „злосторничко здружување“, „лихварство“, „изнуда“, „незаконито влијание врз сведоци“ и „помагање“....

Македонија 10.12.23 | 19:42

Ковачевски: Техничката влада е законска обврска за сите партии

Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на Извршниот одбор на партијата ќе биде потврдена одлуката координаторот на...

Фудбал 10.12.23 | 19:24

Натревар прекинат откако навивач почина на трибини

Натпреварот од 16. коло во шпанското фудбалско првенство меѓу Гранада и Атлетик Билбао е прекинат вечерва во 18. минута, откако еден навивач на трибините на стадионот...

Свет 10.12.23 | 19:11

Најмалку 12 рудари загинаа при уривање на рудник за злато во Венецуела

Најмалку 12 лица загинаа при уривање на рудник во југоисточна Венецуела, соопштија денеска венецуелските власти. Свлечиште го погоди во средата рудникот Параиба де...

Сервиси 10.12.23 | 18:59

Сообраќајот се одвива непречено, снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка, Ресен, Крушево, Буково, Ѓавато и Пресека

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови непречено, пo наместа влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка, Ресен, Крушево,...

Интима 10.12.23 | 18:48

„Во тек се Божиќните пости, смеам ли да имам секс?“

За верниците од православна вероисповед во тек е Божикниот пост, како и секоја година почна на 28 ноември и ќе ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето...

Свет 10.12.23 | 18:33

Емили само шепоти откако ја пуштија дома, на Ејтан му пуштале хорори – што раскажуваат децата киднапирани од Хамас

Повикот предизвика измешани чувства кај Јаир Мозес. Неговата мајка Маргалит се очекуваше да биде меѓу првите заложници што ќе бидат ослободени од Појасот Газа на 24...

Здравје 10.12.23 | 18:25

Со месеци се чека термин за преглед кај ортопед за деца

Родители реагираат дека нема термини за ортопед за деца. Некои од нив тврдат дека со месеци чекаат термин. Велат дека губат време и пари во обидите да обезбедат здравствена...

Балкан 10.12.23 | 18:14

Тирана светна во полн сјај, за Скопје уште не се знае

Тирана и официјално влезе во најубавиот период од годината, откако традиционално, на плоштадот „Скендербег“ беше осветлена голема новогодишна елка, а поставени се...

Свет 10.12.23 | 18:05

Од почетокот на конфликтот убиени околу 18.000 Палестинци

Од почетокот на израелските напади врз Газа се убиени околу 18 илјади Палестинци, а 49.500 се повредени, изјави денеска портпаролот на Министерството за здравство на Газа,...

Сервиси 10.12.23 | 17:49

Доаѓа славата Свети Никола: На овој ден се носат подароци, но никако не правете го ова…

Православните верници на 19 месецот го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба...