СДСМ вечерва нема да разговара за евентуалните кандидати за претседател на државата на следните избори.

-На вечерашнава седница нема да биде на дневен ред претседателскиот кандидат на СДСМ, изјави премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, но истакна дека претседателскиот кандидат ќе биде од редовите на неговата партија како што беше и на минатите избори.

Тој ова го изјави одговарајќи на новинарско прашање дали неговата партија би поддржала претседателски кандидат од ДУИ со оглед на вчерашната изјава на министерот Бујар Османи оти следната цел на ДУИ е претседател на државата зашто тоа е едиствената функција која сè уште има етнички монопол.

-Сите политички партии имаат свои амбиции, но претседателски кандидат ќе биде од редовите на СДСМ како што беше и на минатите избори и ќе ја има најшироката поддршка од политичките партии и граѓанските организации, поединци и така натаму, и тоа ќе биде претседателот на државата и во следниот мандат, кажа Ковачевски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.