недела, 3 декември 2023
Македонија 03.12.23 | 23:54

Таткото на Вања на распит во полиција?!

Уште едно лице вечерва е уапсено поради сомнени дека е инволвирано во убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Неофицијално се работи за таткото на на Вања, Александар....

Македонија 03.12.23 | 23:53

МВР најави прес-конференција за утре изутрина

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил Бубевски во зградата на Јавното обвинителство...

Македонија 03.12.23 | 23:41

Палевски осомничен за убиствата на Вања и Панче, неофицијално избегал во Турција

Скопјанецот Љупчо Палевски Палчо неофицијално е поврзан со киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, објавија дел од медиумите. Според неофицијалните...

Македонија 03.12.23 | 23:31

Груби: Крајно вознемирен од киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска

Фејсбук статус на Артан Груби: Крајно вознемирен од киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска. Изразувам искрено сочувство до семејството и роднините...

Скопје 03.12.23 | 23:26

Утре, во 9 часот, на службениот влез на училиштето ,,Јохан Хајнрих – Песталоци” ќе биде отворена книга на жалост

Нема толку силни зборови кои можат да ја искажат болката и гневот за прерано згаснатиот живот на Вања. Чувствувам преголема болка. Еден родител не може да доживее ништо...

Македонија 03.12.23 | 23:18

Ќерката на убиениот Панче: Ниту татко ми, ниту било кој од нас го познавал девојчето лично

Вања Ѓорчевска, 14-годишното девојче кое исчезна одејќи кон училиште во центарот на Скопје е пронајдена мртва во околината на градот.Од страна на истите убијци настрадал...

Македонија 03.12.23 | 23:10

Адвокатите бараат „поасално соопштение“ од ОЈО и МВР, апелираат никој да не се нафати да ги брани сторителите

Адвокатот Јанаки Митровски на својот фејсбук профил излезе со свое видување за досегашните информации за случајот. „Користољубие при првичното киднапирање подразбира...

Македонија 03.12.23 | 22:57

Мицкоски со сочувство за младата Вања: Најстрога казна за сите вмешани во овој грозоморен случај

Со голема тага ја примив веста за згаснувањето на животот на младата Вања. Искрено сочувство за загубата на овој млад и невин живот. Најстрога казна за сите вмешани...

Македонија 03.12.23 | 22:50

МВР непрофесионално и недостоинствено кон жртвите и семејството и неодговорно кон јавноста

МВР со Фејсбук пост и соопштение објави ваква трагична и болна информација. Непрофесионално, недостоинствено кон жртвите и семејството и неодговорно кон јавноста....

Македонија 03.12.23 | 22:30

Скопјанецот Љ.П. со прекар на П осомничен за двете убиства

Што се случи со малата Вања?! Телма со информации на фејсбук страницата на телевизијата

Македонија 03.12.23 | 22:24

Јавноста бара прес-конференција од Оливер Спасовски за случајот со убиството на Вања

Јавноста на социјалните мрежи бара прес-конференција од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски да објасни што се случи со малата Вања. -По оскудните информации...

Македонија 03.12.23 | 22:11

Османи: Од Ванкувер до Владивосток се слуша за успехот на C Македонија

Со организирањето на Министерскиот самит на ОБСЕ во Скопје покажавме дека и малите држави можат да дадат голем придонес на големата меѓународна сцена, рече вечерва...

Македонија 03.12.23 | 22:03

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Спасовски поради убиството на Вања

ВМРО-ДПМНЕ не се вмешуваше и се воздржуваше од било какви изјави во случајот со исчезнатото девојче Вања со цел да се дозволи простор за неоптоварена истрага околу криминалниот...

Македонија 03.12.23 | 21:42

Вања и велешкиот фризер Панче убиени од исти лица – двајцата исчезнаа во три дена

14-годишната Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, 74-годишен фризер од Велес, кој исчезна три дена пред Вања се убиени од исти лица. Според МВР мотивот е „користољубие“ но...

Македонија 03.12.23 | 21:07

Пронајдено телото на Вања

По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на Скопје е пронајдено безживотното тело на малолетната...

Македонија 03.12.23 | 20:58

Османи: Уставните измени ќе се случат, важно е за ова да се зборува на лидерската средба

Уставните измени ќе се случат, тврдам најдоцна шест месеци од денеска, ќе се случат во било која комбинација, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи и порача...

Балкан 03.12.23 | 20:53

Вучиќ ја пречека италијанската премиерка со букет рози и со унгарски знамиња

Италијанската премиерка Џорџа Мелони денеска е во посета на Белград. Српскиот претседател Александар Вучиќ ја пречека на аеродромот со голем букет цвеќе, а во знак...

Црна хроника 03.12.23 | 20:49

Дете нападнато од неколку малолетници

На 02.12.2023 во 23:40 часот во СВР Штип, Т.П.(39) од Штип пријавила дека околу 23:30 часот во Штип, нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од неколку малолетници. Се работи...

Македонија 03.12.23 | 19:38

Мицкоски: Да создадеме општество кое ќе води грижа за лицата со попреченост – државата не прави доволно!

Денес е 3-ти декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Да покажеме внимание и посветеност на луѓето кои го заслужуваат тоа, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Свет 03.12.23 | 19:35

Американски воен брод и повеќе комерцијални бродови нападнати во Црвеното Море

Американски воен брод и неколку комерцијални бродови се нападнати денеска во Црвеното Море, соопшти Пентагон. – Запознаени сме со извештаите за напади врз американскиот...