Денес е 3-ти декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Да покажеме внимание и посветеност на луѓето кои го заслужуваат тоа, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Да создадеме општество кое ќе води грижа за лицата со попреченост затоа што ние сите имаме должност да помагаме, создаваме хумана средина и да дадеме шанса. Државата не прави доволно, но сите ние мораме тоа да го промениме и да направиме многу повеќе“ – истакна тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.