четврток, 30 ноември 2023
Македонија 30.11.23 | 22:59

Амбасадата на САД за средбата Мицкоски-О‘ Брајан: Важна улога на сите партии во ЕУ процесот

Американската амбасада во Македонија вечерва информираше за средбата на помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан со лидерот...

Свет 30.11.23 | 22:54

Најмалку 10 лица загинаа во бомбашки напад во Ирак

Најмалку 10 лица загинаа, а 14 се ранети вечерва во бомбашки напад покрај пат и пукање врз возило и спасувачи во источната ирачка провинција Дијала, соопштија два безбедносни...

Македонија 30.11.23 | 22:41

МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека средбата на која присуствувале актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ и шефот на руската дипломатија била...

Музика 30.11.23 | 22:21

Почина Шејн Мекгован, фронтменот на легендарниот бенд „The Pogues“

Музичарот и пејач Шејн Мекгован, најпознат како фронтмен на „The Pogues“, почина на 65-годишна возраст. Веста за смртта на легендарниот рокер, кој стоеше зад култната божиќна...

Црна хроника 30.11.23 | 22:10

Краделе дрва, па ги фрлале од возило за полицијата да не може да ги фати

СВР Штип поднесе кривична пријава против Љ.Д.(44) и Б.Џ.(45), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење...

Скопје 30.11.23 | 21:56

Вечерва Скопје е седми најзагаден град во светот

Вечерва Скопје е седми најзагаден град во светот, според специјализираната интернет страница за следење на квалитетот на воздухот во поголемите градови Ајкјуер. Скопје...

Здравје 30.11.23 | 21:29

Лани секој втор Европеец имал емоционален или психосоцијален проблем

Земјите членки на ЕУ сакаат да водат поголема грижа за менталното здравје на своите граѓани. Земјите се согласија да обезбедат пристап до навремена, ефективна и безбедна...

Црна хроника 30.11.23 | 21:15

Автобус од Скопје за Кочани остана без две гуми – патниците среде автопат чекаат нов превоз

Автобус марка „мерцедес“ кој сообраќал на релација Скопје – Велес – Кочани останал без двете гуми веднаш после патарината кај Велес, па сега десетината патници останале...

Астро 30.11.23 | 21:08

Во декември доаѓаат пари за пет хороскопски знаци

Бик Подгответе се за финансиски поттик во декември! Вашата постојана и решителна природа се исплати бидејќи долгорочната инвестиција или бизнис потфат носи значителен...

Култура 30.11.23 | 20:51

Изложба на Јана Куновска во Музеј на Град Скопје

Нова колекција на дела на Јана Куновска под името „Сјаење“ утре (петок, 1 декември) од 20 часот ќе биде презентирана во Музејот на Град Скопје. За изложбата, Еуген Борковски...

Македонија 30.11.23 | 20:32

Мицкоски – Обрајен: Беше афирмирана потребата за сериозна борба против корупцијата и криминалот како голем проблем на граѓаните

Денеска заедно со потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски и Владо Мисајловски остваривме средба со Џејмс Обрајен, помошник државен секретар за Европски и Евроазиски...

Македонија 30.11.23 | 20:24

Шаќири на средба со родителите од ООУ „Тодор Јанев“ од Чашка

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири попладнево се сретна со Советот на родители на ООУ „Тодор Јанев“, жителите на Чашка и градоначалникот Горан Стојановски...

Македонија 30.11.23 | 20:02

Движење Беса: Корумпирана влада прима гости, ОБСЕ да се заинтересира како е можно лобито на ДУИ да го добие тендерот

Актуелната корумпирана влада на ДУИ/СДСМ одлучи овој настан да биде домаќин во салата „Борис Трајковски“ каде пред три месеци беше извршено перење коруптивни пари...

Македонија 30.11.23 | 19:52

Мицкоски – Обрајен: Стратешки интерес на Македонија е заштита на националните и идентитетски обележја и влез во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски и Владо Мисајловски оствари средба со Џејмс Обрајен, помошник...

Свет 30.11.23 | 19:40

Блинкен го повика Израел да ги заштити цивилите во јужна Газа ако заврши прекинот на огнот

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во четвртокот побара од Израел да ги заштити цивилите во јужниот дел на Газа доколку прекинот на огнот заврши и воените...

Калеидоскоп 30.11.23 | 19:27

Сопругот е осомничен за убиството на Гордана од Петриња, ја задавил со голи раце

Половина година по убиството на Гордана Ч. (45), која наводно била убиена со голи раце од нејзиниот сопруг Роберт Ч. (52) од Петриња, жупаниското државно обвинителство во...

Балкан 30.11.23 | 19:13

Дачиќ од Скопје: Србите во Косово се загрозени и дискриминирани

Првиот вицепремиер и министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска во Скопје, за време на своето обраќање на Министерскиот совет на ОБСЕ, изјави дека...

Свет 30.11.23 | 19:10

Апелациониот суд во Њујорк ја врати забраната против Трамп да коментира за судскиот персонал во постапката

Апелацискиот суд во Њујорк денеска ја врати наредбата со која му забранува на Доналд Трамп да коментира за судскиот персонал во случајот против него за финансиска измама. Судијата...

Економија 30.11.23 | 18:55

Ни се заканува „струен удар“ по Нова година?

Не чека ли „струен удар“ по Нова Година со новите сметки за струја ? ЕСМ ќе ја продава електричната енергија за потребите на домаќинствата и малите потрошувачи на универзалниот...

Македонија 30.11.23 | 18:48

Алтернатива: Груби инсталирал политички комесар во МРТ кој седи на состаноците во редакцијата на албански јазик, а работи Министерството за политички систем

Како што сме запознаени од внатрешни извори на информативниот сервис МРТ, на состаноците на колегиумот на редакцијата на вториот канал, поточно на програмата на албански...