Американската амбасада во Македонија вечерва информираше за средбата на помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

О’Брајан потенцира дека САД силно го поддржува патот на Македонија кон членството во ЕУ, како и важната улога што сите политички партии во земјата треба да ја имаат за поддршка на овој процес, се вели во објавата на „Фејсбук“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.