Ознака: американска амбасада
Македонија 10.04.21 | 21:03

Амбасадата на САД потврди дека учествувала во запленувањето дрога кај возачот на Трајче Заев

Американската амбасада во Скопје потврди дека работела заедно со Министерството за внатрешни работи (МВР) и дала техничка поддршка за вчерашната акција во која полицијата...

Македонија 09.04.21 | 12:08

Амбасадата на САД за „Двојник“: Тесно соработуваме со МВР, но не коментираме истраги што се во тек

Не коментираме истраги што се во тек. Амбасадата на САД има тесна соработка со Министерството за внатрешни работи, како и со другите владини министерства и институции...

Македонија 28.03.21 | 09:25

Кејт Брнз: Сите земји треба да имаат пристап до вакцините против Ковид-19 со цел да се стави крај на пандемијата

Дипломатскиот кор во земјава, којшто беше присутен при пристигнувањето на првите 24.000 дози вакцини преку Ковакс механизмот на Меѓународниот аеродром во Скопје, порача...

Свет 20.12.20 | 23:12

Најмалку три ракети истрелани кон американската амбасада во Багдад

Три ракети биле истрелани денеска кон американската амбасада во Багдад, во заштитената и утврдена зона на ирачката престолнина, соопштија тамошните власти. Во моментов...

Македонија 12.11.20 | 16:41

Американската амбасада демантира дека ги поддржале уставните судии да си ги покачат платите

Од американската амбасада велат дека ниту ги охрабриле, а уште помалку дале одобрување за зголемување на платите на уставните судии за 35 проценти. Во одговор на „Алсат“...

Македонија 15.08.20 | 13:40

Американската амбасада донира за реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Во тек е подобрување на условите во Универзитетската клиника за хирургија, вилици и врат – максилофацијална хирургија. Преку донација од Амбасадата на Соединетите...

Македонија 13.08.20 | 16:19

Амбасадорката Брнз му го честиташе мандатот на Заев

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот за состав на нова влада, кој претходно му го додели...

Македонија 16.07.20 | 21:11

Американска амбасада: Изборите претставуваат значаен чекор кон демократијата

Како први избори одржани по влезот на Македонија во НАТО и по поканата за започнување на преговори со ЕУ, овие избори претставуваат значаен чекор кон демократијата,...

Свет 06.02.20 | 17:03

Петгодишно девојче силувано во Aмбасада на САД

Индиската полиција уапси 25-годишен маж поради силување на петгодишно девојче. Силувањето се случило во саботата во комплексот на Амбасадата на САД во Њу Делхи. Додека...

Македонија 14.01.20 | 21:09

Заев: САД континуирано дава поддршка во реализацијата на нашите стратешки интереси

Заев на својот социјалните мрежи се заблагодари на американската амбасадорка за поддршката. Благодарност до амбасадорката Брнз за поддршката што САД континуирано...

Свет 02.01.20 | 23:36

Уништена американската амбасада во Багдад

Си-ен-ен објави најнови снимки од американската амбасада во Багдад по нападот на демонстрантите.

Балкан 30.11.19 | 10:02

Амбасадата на САД во Атина со препораки за безбедноста претстојните празници во Грција

Американската амбасада во Атина, исто како и останатите дипломатски претставништва на САД во Европа, издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки во Грција...

Култура 29.09.19 | 14:20

Американската амбасада со донација од 100 илјади долари за обнова на манасирот во Вељуса

Во манастирот „Св. Богородица Милостива (Елеуса)“ во Вељуса, вчера беше потпишан грантот од Амбасадорскиот фонд на Соединетите Американски Држави за конзервација...

Македонија 23.08.19 | 16:29

Американска амбасада: Секој кој ја злоупотребил довербата на јавноста да одговара

Секој за кој се тврди дека ја злоупотребил довербата на јавноста мора да биде одговорен. Ова е ставот на Амбасадата на САД во Македонија во врска со притворот на Катица...

Македонија 12.07.19 | 12:36

Кејт Брнс му ги предаде акредитивите на Пендаровски: Со нетрпение ве очекуваме во НАТО

Новата американска амбасадорка Кејт Брнс денеска на церемонијата во Вила Водно му ги предаде акредитивните писма на шефот на државата Стево Пендаровски. Со нетрпение...

Македонија 07.07.19 | 08:28

Видео обраќање на новата амбасадорка на САД во Скопје

Новата американска амбасадорка во Скопје Кејт Брнс во видео обраќање пред преземањето на должноста порачува дека е почестена што ќе ги претставува САД и оти „ќе работи...

Македонија 02.07.19 | 11:30

Не е точно: Американската амбасада експресно ја демантираше „средбата“ Заев-Пјат

Американската амбасада во Атина експресно го негираше тврдењето на грчкиот весник „То Вима“, дека во текот на викендот дошло до тајна средба меѓу Зоран Заев и амбасадорот...

Македонија 18.06.19 | 14:26

Кејт Бирнс положи заклетва: Новата американска амбасадорка доаѓа во јули

Вчера на церемонија во Стејт департментот во Вашингтон, Кејт Бирнс положи свечена заклетва како нов амбасадор на САД во Република Македонија, објави Амбасадата...

Музика 14.05.19 | 14:39

Можни терористички напади на „Евровизија“

Амбасадата на САД во Израел објави безбедносно предупредување за сите американски граѓани во Израел. Американската амбасада апелира Американците да бидат внимателни...

Македонија 21.04.19 | 22:04

Драга Американска амбасадо, ќе ни ја објасните симболиката?

На денот кога Македонија го избира идниот претседател, од Американската амбасада на нивниот профил на „Твитер“ споделија фотографија – од овци. Симболика? Меѓу...