Ознака: американска амбасада
Македонија 04.08.22 | 18:02

Реакција на Амбасадата на САД по барањето на Русковска: Ова е прашање за надлежните органи

Амбасадата на САД е вложена во унапредување на владеењето на правото во Македонија и ги поддржува напорите на властите и на правосудството за обезбедување на транспарентност...

Македонија 21.04.22 | 17:50

Американската амбасада во Скопје: Македонија и Бугарија да го решат билатералниот спор

Од американската амбасада во Скопје порачуваат дека Македонија и Албанија ги задоволиле условите за почеток на преговорите, дека двете земји работат напорно за имплементација...

Свет 14.02.22 | 21:26

Блинкен: САД ја преместуваат својата амбасада од Киев во Лавов

САД денеска соопштија дека ја преместуваат својата амбасада од Киев во западниот украински град Лавов, наведувајќи го како причина „драматичното забрзување“ на распоредувањето...

Свет 30.01.22 | 11:29

Амбасадата на САД во Киев ги советува граѓаните да ја напуштат Украина

Амбасадата на САД во Украина повторно ги советуваше своите граѓани да ја напуштат државата, поради наводната закана од руска инвазија. „Безбедносната ситуација во...

Балкан 16.12.21 | 12:31

Американската амбасада во Тирана објави листа со над 200 лица кои се непожелни за САД

Продолжуваат репликите од далечина меѓу поранешниот албански претседател, експремер и лидер на опозициската Демократска партија, Сали Бериша и Амбасадата на САД во...

Балкан 22.11.21 | 10:58

Американската амбасада во Софија изрази загриженост за позицијата на Радев дека Крим е руски

Амбасадата на САД во Бугарија реагираше во врска со изјавата на новоизбраниот бугарски претседател, Румен Радев, дека Крим е руски. Како што пренесува дописникот на...

Свет 12.11.21 | 10:06

САД бараат од бунтовниците да го пуштат на слобода локалниот персонал на американската амбасада во Јемен

САД повикаа на итно ослободување на јеменските државјани вработени во американската амбасада во главниот град на Јемен, Сана, кои се заробени од јеменските бунтовници...

Македонија 09.11.21 | 18:38

Американската влада обезбеди 3,1 милиони долари за македонските граѓани за вакцинација против КОВИД-19

енес, Владата на САД најави нови 2,7 милиони долари помош за земјата за борба против КОВИД-19 прекуУСАИД и потсети на неодамнешната донација во опрема и потрошни материјали во вредност од 400,000 долари наменета за Северна Македонија за истата цел. Со ова, од почетокот на пандемијата, вкупната помош од САД за Северна Македонија за справување со КОВИД-19 надминува 9,2 милиони долари. Новата помош обезбедена преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД) ќе биде реализирана во партнерство со Светската здравствена организација за натамошно јакнење на капацитетите на здравствениот систем за подготвено дочекување и одговор на кризи од типот на пандемијата на КОВИД-19 и обезбедување повисока стапка на вакцинација против КОВИД-19, како и безбедно изведување на самата вакцинална кампања. Со оваа помош, во соработка со УНИЦЕФ ќе се прошири прошири информативната кампања за ризиците од избегнување имунизација и потребата од вклучување на заедницата во функција на што повисока стапка на вакцинација против КОВИД-19; понатаму, ќе ги помогне активностите насочени кон менталното здравје и добросостојбата на здравствените работници кои се вклучени во справувањето со КОВИД-19; ќе помогне за зајакнување на капацитетите за водоснабдување, санитарните и хигиенските услови и мерките за превенција и контрола на заразата; и ќе овозможи правење важни анализи на податоци и проценки со цел ефикасно справување со кризата предизвикана од КОВИД-19. Донацијата на опремата од Европската Команда на Американсата војска, ќе помогне за одржување на студениот синџир потребен при процесот на вакцинација и се надоврзува на претходните донации на опрема и потрошен материјал за здравствените работници кои работат во првите редови во борбата против КОВИД-19 како и за помош при тестирањето и лекувањето. Од почетокот на пандемијата, Владата ана САД континуирано ги поддржува УНИЦЕФ и СЗО во зајакнувањето на капацитетите на здравствениот систем на Северна Македонија за соодветен одговор на КОВИД-19 и за постигнување состојба на подготвеност за идни закани за здравјето и идни здравствени вонредни состојби. Помошта за националните здравствени власти за осмислување, следење и прилагодување на интервенциите за одговор против КОВИД-19 опфаќа обезбедување подготвеност за распоредување на човечките и сите други потребни ресурси на соодветните места за реализација на вакцинацијата, обезбедување безбедна и ефикасна испорака на вакцините против КОВИД-19, во што влегува и одржувањето на студениот синџир и дигитализацијата на системот за вакцинација, надзор, епидемиолошки истражувања, пронаоѓање на контактите и прилагодување на социјалните мерки и мерките во областа на јавното здравство. Подобрувањето на капацитетот за планирање, мониторинг, анализа, комунукација за ризици и вклучување на заедницата, како и обуката на здравствените работници, на националните и локалните лица за контакт и на партнерите за решавање на пошироките здравствени потреби на населението исто така претставуваат силна компонента од заедничките напори. Дополнително, програмите на УСАИД го помагаат и за одговор на КОВИД-19 во областите на економското опоравување, пружањето јавни услуги, демократија и владеење, медиуми и друго погодени од кризата од КОВИД-19. Дополнително, програмите на УСАИД ги поддржаа напорите за справување со КОВИД-19 во многу области меѓу кои економско опоравување на земјата, унапредување на јавните услуги, демократските процеси и добро владеење, како и поддршка за медиумска писменост. Болестите на познаваат граници. САД се посветени на соработката со земјава во насока на ставање крај на пандемијата на КОВИД-19, ублажување на нејзините разорни социјални и економнски последици, како и градење на еден свет кој ќе биде по спремен, од било

Македонија 19.10.21 | 15:22

Османи: Предупредувањето од Амбасадата на САД за вооружени лица придонесе за мирни локални избори

Американската администрација генерално е многу фокусирана на овие демократски процеси меѓу кои и изборите, а особено администрацијата во земјава бидејќи многу инвестираат...

Калеидоскоп 12.10.21 | 20:21

Aмбасадорката Брнз печеше и лупеше пиперки – подготвен ајварот во американската резиденција во Скопје

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз годинава ја испочитува македонската традиција и заедно со нејзиниот сопруг подготви „Ред дог“ ајвар. Сезона на ајвар во резиденцијата...

Македонија 14.09.21 | 16:45

Писмо од Амбасадата на САД го одложи изборот на уставни судии за по изборите

Американската амбасада во Скопје, односно правен советник оттаму испратил писмо до претседателот на надлежната собраниска комисија, Костадин Костадинов околу изборот...

Македонија 02.08.21 | 12:09

Американската и руската aмбасада честитаат Илинден

Од сите нас во американската aмбасада ви ја честитаме 118-та годишнина од Илинден! Ова е пораката на САД амбасадата во Македонија по повод националниот празник Илинден. И...

Култура 01.07.21 | 11:45

Изложба „Ноќ во музејот“ – виртуелна обиколка низ 245 години американска историја по повод 4 јули

Виртуелна изложба насловена „Ноќ во музејот“ со презентација на дела од богатата колекција на Музејот на американската уметност „Смитсонијан“, се одржа вечерва...

Македонија 19.04.21 | 14:24

Амбасадата на САД го поздрави усвојувањето на Националната страгија за спречување на корупција и судир на интереси

Американската амбасада во земјава го поздрави усвојувањето на Националната страгија за спречување на корупција и судир на интереси 2021-2025 година. – Ова е важен чекор,...

Македонија 10.04.21 | 21:03

Амбасадата на САД потврди дека учествувала во запленувањето дрога кај возачот на Трајче Заев

Американската амбасада во Скопје потврди дека работела заедно со Министерството за внатрешни работи (МВР) и дала техничка поддршка за вчерашната акција во која полицијата...

Македонија 09.04.21 | 12:08

Амбасадата на САД за „Двојник“: Тесно соработуваме со МВР, но не коментираме истраги што се во тек

Не коментираме истраги што се во тек. Амбасадата на САД има тесна соработка со Министерството за внатрешни работи, како и со другите владини министерства и институции...

Македонија 28.03.21 | 09:25

Кејт Брнз: Сите земји треба да имаат пристап до вакцините против Ковид-19 со цел да се стави крај на пандемијата

Дипломатскиот кор во земјава, којшто беше присутен при пристигнувањето на првите 24.000 дози вакцини преку Ковакс механизмот на Меѓународниот аеродром во Скопје, порача...

Свет 20.12.20 | 23:12

Најмалку три ракети истрелани кон американската амбасада во Багдад

Три ракети биле истрелани денеска кон американската амбасада во Багдад, во заштитената и утврдена зона на ирачката престолнина, соопштија тамошните власти. Во моментов...

Македонија 12.11.20 | 16:41

Американската амбасада демантира дека ги поддржале уставните судии да си ги покачат платите

Од американската амбасада велат дека ниту ги охрабриле, а уште помалку дале одобрување за зголемување на платите на уставните судии за 35 проценти. Во одговор на „Алсат“...

Македонија 15.08.20 | 13:40

Американската амбасада донира за реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Во тек е подобрување на условите во Универзитетската клиника за хирургија, вилици и врат – максилофацијална хирургија. Преку донација од Амбасадата на Соединетите...