Половина година по убиството на Гордана Ч. (45), која наводно била убиена со голи раце од нејзиниот сопруг Роберт Ч. (52) од Петриња, жупаниското државно обвинителство во Сисак поднесе обвинителен акт против мажот.

Тој се товари за тешко убиство што го извршил на 17 мај годинава во нивниот семеен дом.

Во обвинителниот акт, државното обвинителство предложи мажот да остане во истражен затвор поради ризик од повторување на делото.

Обвинителниот совет го прифати предлогот и 52-годишникот сепак ќе остане во затвор, а доколку судот ја докаже вината му се закануваат девет години затвор.

Роберт работеше во Германија и дојде во Петриња на одмор. Гордана не се дружеше премногу, ја гледавме само кога одела во град. Пред нив во куќата живееше нејзиниот брат, а со Роберт не сме се виделе три години“, велат соседите за „Јутарњи лист“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.