Ознака: Петриње
Балкан 04.05.22 | 18:35

Усташки графити исцртани на православната црква во Петриња

Ноќта меѓу 2 и 3 мај непознати сторители го осквернавиле храмот на Свети Спиридон Чудотворец во Петриње, Хрватска, исцртувајќи усташки симболи на дури три места. На вратата,...

Балкан 22.09.21 | 10:13

Нов земјотрес: Се тресеше тлото во Петриње

Слаб земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтер е регистриран во близина на Петриња утрово во 05,38 часот. Хрватската сеизмолошка служба објави дека интензитетот...

Балкан 18.02.21 | 15:10

Повторно земјотрес во Петриње, почувствуван и во Загреб

Земјотрес со јачина од 4,0 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди областа околу хрватските градови Сисак и Петриња, а беше почувствуван и во Загреб. Претходно...

Балкан 15.01.21 | 14:44

Уште еден земјотрес во Петриња со јачина од 4,1 степен по Рихтер

Петриња денеска околу 13 часот беше погодена од уште еден посилен земјотрес, со јачина од 4,1 степен според Рихтер, јави ЕМСЦ. Земјотресот се почувствувал и во Загреб, пишуваат...

Балкан 11.01.21 | 16:32

Ја запроси девојката на местото каде што за малку ќе загинеше во земјотресот: Љубовна приказна од Петриње

Хрватот Дејан Јаданиќ ја запросил својата сакана Ана Крзнаревиќ на рушевините во Петриње, на местото каде што за малку ќе го загубел животот, пред Домот на здравје во...

Балкан 10.01.21 | 09:27

Може да проголтаат човек: Дупките во земјата кај Петриње се повеќе се шират

Најголемата дупка која се отворила во земјата во хрватското село Меченчани, кај Петриње, после земјотресот на тоа подрачје и понатаму се шири. Дупката со ширина од 20...

Балкан 09.01.21 | 21:25

Ја запроси девојка си на урнатините во Петриње, од каде едвај извлекол жива глава

Сакав да ја запросам Ана уште минатата година, бирав место и вистински момент, а потоа се случи 2020 година, со сите свои непријатности и короната, па таа идеја падна во...

Балкан 06.01.21 | 19:54

Заборавени од сите: Граѓани на Петриње што ги изгубија домовите живеат во шатори без доволно греење

Граѓаните на Петриње кои беа сериозно погодени од силниот земјотрес во кој ги загубија домовите се сместени во многу лоши услови сведочи видео објавено на апликацијата...

Балкан 06.01.21 | 19:00

Попладнево нов земјотрес во Петриње со јачина од 5,3 степени

Тлото во Хрватска не мирува, па така, денеска прилично силен земјотрес во 18:01 часот ја потресе областа на Петриње. Потресот траел околу 10 секунди, а според првите податоци...

Балкан 04.01.21 | 09:33

Думбовиќ: Граѓаните се на работ на трпеливоста и човечките можности, во Петриње веќе никој не е нормален

По новиот земјтрес од 4.2 степени според Рихтер што утрово го потресе Петриње, градоначалникот Даринко Думбовиќ рече дека земјотресот утрово бил многу силен. Тој посочи...

Балкан 03.01.21 | 08:01

Градоначалникот на Петриње: На државата ќе и ја вратам помошта, не гледа во луѓето и штетата, туку во политичката припадност

Градоначалникот на Петриње, Даринко Думбовиќ најави дека на државата ќе и ги врати доделените 30 милиони куни помош за земјотресот. Како што објави „Јутарњи лист“, ваквата...

Балкан 02.01.21 | 08:52

Почит за настраданите во земјотресот: Денеска е Ден на жалост во Хрватска

Од полноќ во Хрватска стапи на сила Ден на жалост во чест и сеќавање на настраданите во разорниот земјотрес. Денот на жалост се означува со спуштање на знамињата на Хрватска...

Балкан 02.01.21 | 08:15

Во околината на Петриње се отвораат огромни дупки во почвата

Во селото Меченчани, во округот Сисак-Мославина, во близина на Петриње, најпогоденото место од силниот земјотрес во Хрватска, почнаа да се формираат големи дупки во...

Балкан 01.01.21 | 11:38

По страотниот земјотрес во Петриње земјата пропаднала за 10-30 центиметри

Анализа направена врз основа на сателитски снимки открива дека земјата околу Петриње се спуштила за повеќе од 10 сантиметри поради разорниот земјотрес. Снимката на...

Балкан 01.01.21 | 09:08

Искра надеж: Првото бебе во Хрватска е родено во Сисак, семејството е од Петриње, а куќата им е срушена

Првото бебе во Хрватска е родено во болницата во Сисак, а семејството е од Петриње, градот најтешко погоден од серијата земјотреси. Бебето е машко и ќе се вика Давид. Во...

Балкан 30.12.20 | 13:49

Борба за секој живот: Пожарникарите четири часа копаа и извлекоа девојка од под урнатините во Петриња

По силните земјотреси што ја уништија Петриња во понеделникот и вторникот, сите расположливи служби се на терен – помагаат армијата, полицијата, пожарникарите, екипите...

Балкан 29.12.20 | 17:09

Драма во Петриња: Татко и син извлечени од рушевините за време на програма во живо

Спасувачките служби и пожарникарите со голи раце ги пребаруваат урнатините во Петриња по уривањето на зградите по земјотресот со јачина од 6,3 степени по Рихтер. Татко...

Балкан 29.12.20 | 16:19

Нов потрес при јавување во живо на репортер од Петриње

Нов потрес се случи за време на јавувањето во живо од Петриње, Хрватска, каде што беше денеска епицентарот на разорниот земјотрес. Оттаму во живо се јавуваше репортерот...