Реинфекциите со вирусот САРС-КоВ-2 за жал стануваат сè почести, а лекарите истакнуваат дека сè уште не се целосно сигурни какви би можеле да бидат последиците од повторната инфекција.

Бројот на заразени со Ковид и хоспитализирани се зголемува не само во САД, туку и во Европа и Азија, но за среќа – останува далеку под претходните врвови. Смртните случаи се релативно ниски во Соединетите држави – околу 2,000 случаи беа пријавени во август – иако земјата забележа 1,1 милион смртни случаи од Ковид од почетокот на пандемијата.

Колку е всушност опасно ако се разболиме втор (или трет или четврти) пат? Што можеме да очекуваме ако повторно нè „фати“ овој вирус?

Лекарите и научниците кои го проучуваат Ковид се согласуваат дека за повеќето луѓе, заразувањето по втор – или трет или четврти – пат е во основа неизбежно. Колку подолго трае вирусот, толку почести ќе бидат повторените инфекции, особено во светло на неодамнешниот летен скок на инфекции и новата доминантна варијанта.

Експертите исто така предупредуваат дека не постои такво нешто како инфекција без ризик, но тие се обидуваат да разјаснат колку може да бидат штетни повторените инфекции – дали симптомите стануваат потешки или послаби и дали се зголемува ризикот од развој на долгорочен ковид по повеќекратни заболувања.

За многу луѓе кои постојано добиваат Ковид, последователните инфекции ќе бидат благи или поблаги од претходните, покажуваат новите податоци, веројатно поради делумниот имунитет стекнат од претходни инфекции, вакцини и фактот дека најновите циркулирачки варијанти генерално предизвикуваат помалку сериозни симптоми. Исто така, постојат неколку исклучоци – особено кај луѓето кои се имунокомпромитирани, постари или имале особено тешки претходни инфекции. Луѓето кои имале тешка прва инфекција имаат поголема веројатност да завршат во болница или да имаат потреба од медицинска помош за повторна инфекција, вели Емили Хедли, научник од RTI International која го проучува т.н. продолжен ковид.

Шансите да добиете долг ковид по повторната инфекција се прилично непредвидливи – неколку експерти го споредуваат со руски рулет. Колку се поблаги симптомите, толку е помала веројатноста да добиете продолжен ковид, рече др. Питер Чин-Хонг, специјалист за заразни болести на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско. Но, секогаш кога ќе добиете инфекција, без оглед на тежината, секогаш постои шанса да развиете долгорочни симптоми.

Еден труд објавен минатата есен во списанието Nature Medicine покажа дека луѓето со две или повеќе инфекции со КОВИД имаат повеќе од три пати поголеми шанси да развијат проблеми со белите дробови и срцето и повеќе од 1,5 пати поголема веројатност да имаат невролошки нарушувања, вклучително и т.н. мозочна магла и мозочен удар, од оние кои биле заразени само еднаш.

Студијата користеше податоци собрани од здравствените центри на Министерството за ветерани на САД, што значеше дека учесниците беа главно постари од општата популација и претежно машки пол. Но, излегува дека повеќекратните инфекции се полоши од една, рече еден од нејзините автори, д-р. Зијад Ал-Али од Св. Луиза.

Лекарите посочуваат дека често гледаат пациенти кои биле повеќе или помалку во добра состојба по првите неколку инфекции, но по третата или четвртата инфекција завршуваат со долг ковид.

Заклучокот е дека ако претходно сте имале среќа да немате долгорочни симптоми, не значи дека ќе ги имате следниот пат.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.