Ознака: реинфекција
Здравје 17.03.21 | 12:48

Караџоски: Апсолутно е возможна реинфекција со ковид-19

Кај 116 граѓани на земјата е забележана реинфекција со ковид-19, изјави претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџоски на заедничка прес-конференција...

Свет 02.03.21 | 14:13

До 60 проценти од пациентите што прележале корона се ранливи на бразилската мутација

Истражување спроведено во градот Манаус, во државата Сао Паоло во Бразил, покажало дека најмалку шест од 10 луѓе кои прележале корона вирус се ранливи на бразилската...

Здравје 07.12.20 | 14:12

Во Хрватска регистриран првиот случај на реинфекција со ковид-19

Хрватска ja регистрираше првата реинфекција со коронавирус. На подрачјето на Бјеловарско – Билогорската жупанија е забележан случај на жена на средна возраст, која...

Здравје 13.10.20 | 13:47

Прв смртен случај во светот по повторна инфекција со коронавирус

Холандските лекари денес објавија за првиот смртен случај кој се случил по реинфекција со коронавирусот во таа земја, и ова е прв ваков случај во светот. Станува збор...