Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планинитe од снег, особено претпладне. Во текот на денот врнежите ќе престанат, а нови врнежи ќе има во ноќните часови кон четврток, информираат од УХМР. Минималните температури ќе се движат во интервал од 1 до 7, а максималните од 4 до 11 Целзиусови степени

Во Скопје нѐ очекува облачно време, претпладне проследено со врнежи од дожд. Минималната температура ќе биде 3 степени, а максималната 8 Целзиусови степени.

Облачното време со повремени врнежи од дожд ќе продолжи и утре. Поради спуштање на постудена воздушна маса во текот на денот врнежите ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Долж Повардарието и во источните делови ќе дува засилен ветер од северозападен правец.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.