Ознака: дожд
Сервиси 05.10.19 | 19:23

Ново големо заладување од понеделник, се враќа Кармен

Под влијание на нова значително постудена воздушна маса од север и тоа веќе од понеделник ни следува нов голем пад на температурите на воздухот а сето ова ќе биде проследено...

Сервиси 24.09.19 | 09:06

Дожд до петок

Претежно облачно време со повремени врнежи од дожд ќе преовладува денеска во државата. На места се најавуваат пообилни врнежи проследени со грмежи и засилен ветер. Утринава,...

Сервиси 08.09.19 | 16:03

Невреме доаѓа кон Македонија – Подгответе се за пресврт попладнево

Времето до крајот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне ќе има краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Максималната температура...

Калеидоскоп 04.09.19 | 09:27

Охрид SOS: Откако заврна во Охрид реалноста (канализацијата) која упорно се игнорира „исплива“ на површина

Охрид SOS изминативе денови на социјалните мрежи спореди фотографии и видео со кое ја прикажува загаденоста на Охридското езеро. Пред некој ден заврна во Охрид. Само...

Сервиси 27.07.19 | 08:31

Денеска сончево и топло, попладне пороен дожд и грмежи

Утринската температура ќе се спушти помеѓу 12 и 21, а дневната ќе достигне од 30 до 38 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, претпладне сончево и топло, а во попладневните...

Сервиси 14.07.19 | 18:14

Попладне променливо облачно и нестабилно со дожд и грмежи

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, попладне променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот...

Сервиси 04.07.19 | 19:43

Нови дождови вечерва и утре

Пороен дожд со ретки грмежи и наместа со град ја зафати попладнево Скопската Котлина. Во некои делови од главниот град улиците се преплавени од наврнатиот дожд. Според...

Сервиси 23.06.19 | 09:40

Доаѓа силно невреме: Попладне ќе има поројни дождови и грмежи, а и целата престојна недела ќе биде исто

Поројни дождови и грмежи, нестабилно време кое ќе биде поизразено во попладневните часови, се предвидувањата на метеоролозите за претстојната работна недела. Почнувајќи...

Скопје 19.06.19 | 22:42

Кај Цементара буквално има вода до колена

Вода до колена по дождот и невремето кои беснееја во Скопје. Кај Цементара во скопска Кисела Вода буквално има вода до колена на улиците. Поплавен е и делот кај Теферич....

Сервиси 16.06.19 | 15:23

Претпладне топло, попладне дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а на одредени места...

Сервиси 14.06.19 | 13:52

Уживајте во топлото време, следуваат врнежи

Времето денеска ќе биде сончево и доста топло со краткотрајно зголемување на облачноста попладне, особено од север. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер кој...

Сервиси 18.05.19 | 08:22

Денеска ќе нема дожд

После неколку дена со врнежи во нашата земја, денеска ќе имаме стабилизација на времето, односно ќе нема врнежи. Претежно ќе биде топло, во некои краеви и повремено облачно...

Сервиси 14.05.19 | 18:27

„Андреа“ се приближува: Пороен дожд и силен ветер во повеќе делови од земјата

На повеќе места во земјава времето е нестабилно со пороен дожд и грмежи,во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град. Нестабилност со појава на пороен...

Сервиси 13.05.19 | 17:41

Непотребно излегување во природа и задржување на отворен простор – мерки за заштита од невреме во Ресен

Намалување на човечко присуство покрај речните сливови, непотребно излегување во природа и задржување на отворен простор и овозможување слободен и непречен проток...

Сервиси 12.05.19 | 19:09

Големо невреме надоаѓа накај Македонија – УХМР издаде метео предупредување, прогноза за следните 4 дена

Управата за Хидрометеоролошки работи на Македонија издаде метео предупредување, според кое се најавува големо невреме што ќе трае и во следните денови. Според УХМР...

Сервиси 11.05.19 | 20:08

МЗШВ предупредува: Од утре до петок следат обилни дождови!

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) повикувајќи се на прогнозите на Управата за хидрометеоролошки работи, упати предупредување до земјоделците...

Сервиси 01.05.19 | 13:11

Досега сонце, попладне пороен дожд и грмежи

Попладнево ќе има локален развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, појава на грмежи и засилување на ветерот, соопшти Управата за хидрометеоролошки...

Сервиси 27.04.19 | 09:20

Кај и да одите понесете чадор, се очекува пороен дожд

Времето во земјава ќе биде променливо облaчно и нестабилно, околу пладне и попладне со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме...

Сервиси 04.04.19 | 10:42

Доаѓаат грмежи и пороен дожд

Следува период на променливо облачно време, на места со повремени врнежи од дожд, а дневните температури ќе бидат во благо опаѓање. Кон крајот на оваа и почетокот на...

Сервиси 03.04.19 | 21:32

Дождот кој се најавуваше веќе почна во Охрид, Гостивар, Тетово…се спрема невреме до крајот на неделата

Ова се температурите вечерва во градовите низ Македонија. Дождот кој се најавуваше веќе почна во Охрид, Гостивар, Тетово и Теарце, а се најавува и во Скопје. Од утре невреме...