Ознака: дожд
Сервиси 31.07.22 | 09:09

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, наместа нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната...

Сервиси 28.07.22 | 08:47

Синоќа најмногу дожд наврна во Прилеп и Берово

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Прилеп и Берово 24 л/м2, во Крушево 18, во Штип 13, во Крива Паланка, Виница и Ѓуриште 12, во Претор осум, на Попова Шапка седум,...

Сервиси 24.07.22 | 08:36

Сончево и многу топло, попладне можни поројни дождови и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена локална облачност во попладневните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер, во јужните делови од јужен,...

Сервиси 13.07.22 | 21:37

Славчо Попоски најавува пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Во недела не очекуваат поројни дождови. Според прогнозата на Славчо Попов температурите ќе растат, а недела ќе биде единствениот ден со дождови. – Во следниот период...

Сервиси 08.07.22 | 18:37

Во Прилеп и Крушево заврна најмногу дожд

До 16 часот во Прилеп наврнаа 25 литри дожд на метар квадратен, во Крушево 23, во Маврово и Пожаране 12, во Охрид шест, во Битола пет, во Тетово и Виница четири, во Демир Капија...

Сервиси 02.07.22 | 09:56

Попладне локален пороен дожд, температурата до 38 степени Целзиусови

Времето претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Попладне се очекува нестабилност...

Сервиси 23.06.22 | 08:47

Претпладне многу топло, попладне невреме со пороен дожд, ветер и град

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност и со засилен северозападен ветер, особено во западните делови. Попладне на повеќе места ќе биде...

Сервиси 21.06.22 | 12:18

Утре и в четврток топло, во попладневните часови нестабилно со услови за дожд и грмежи

Утре и в четврток ќе се задржи топло време, но во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе...

Сервиси 17.06.22 | 09:12

Приберете се порано, попладне ќе врне

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен...

Сервиси 13.06.22 | 13:10

Дожд, грмежи и ветер до крајот на неделата

Утре во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме. Од среда до петок...

Сервиси 13.06.22 | 07:53

Попладне ќе врне

Претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Во попладневните часови ќе има ќе има развој на нестабилна облачност...

Сервиси 10.06.22 | 09:08

Облачно со дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде облачно, посвежо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа врнежите ќе бидат поројни и пообилни, локално со над 20 литри на квадратен...

Сервиси 06.06.22 | 18:26

Приберете се навреме: Утре попладне пак ќе врне

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност проследена со локален пороен дожд, грмежи и засилен...

Сервиси 05.06.22 | 22:19

Невреме од утре во Македонија – голема промена во временската прогноза

Од утре времето ќе биде променливо и посвежо, на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Како што најавува УХМР, локално процесите ќе бидат во форма на невреме...

Сервиси 30.05.22 | 07:55

Бидете подготвени: Попладне пак дожд

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне ќе има услови за изолирана нестабилност...

Сервиси 29.05.22 | 21:21

И вечерва се најавуваат поројни дождови и грмежи, еве во кои делови од земјата

Од УХМР известуваат дека во вечерните часови има нестабилност проследена со грмежи и пороен дожд имаше претежно во централните делови и на исток, а движењето е претежно...

Сервиси 29.05.22 | 09:35

УХМР: Најмногу дожд во Ѓуриште во изминатите 24 часа

На мерна станица Ѓуриште е измерено најголемо количество дожд, 54 литри на квадратен метар во изминатите 24 часа, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во иминатото...

Сервиси 28.05.22 | 14:22

Приберете се навреме, попладне се очекува невреме

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи за нестабилно време денеска, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, Центарот за управување со кризи (ЦУК) ги повика...

Сервиси 26.05.22 | 08:31

35 степени денеска, утре ќе се разладиме со дожд

Сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец ќе биде време денес. Попладне ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи. УВ=8. Утринските температури...

Сервиси 24.05.22 | 08:47

Денеска ќе биде 32 степени, попладне се очекува дожд

Времето ќе биде сончево и доста топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне ќе има локална појава на нестабилност...