По невообичаено топлите денови за овој период од годината, од денеска доаѓа ново заладување до дожд и ветар. Времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и услови за појава на ретки грмежи, информираат од УХМР.

Врнежите наместа ќе бидат пообилни и поројни (над 20 л/м²), особено кон крајот на денот и во текот на ноќта. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец (над 60 км/час).

Минималната температура ќе изнесува од 3 до 10 степени, а максималната темепратура во текот на денот ќе биде од 6 до 17 степени.

Во Скопје, времето ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди. Попладне и во текот на ноќта ќе има повремен дожд. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец кој повремено ќе засилува. Температурата во главниот град ќе изнесува од 6 до 15 степени.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.