Следните неработни денови за македонските граѓани се во следниот месец – октомври.

11 октомври (вторник), Ден на народното востание и 23 октомври (недела), Ден на Македонската Револуционерна Борба, односно 24 октомври (понеделник) се неработни денови за сите граѓани/

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во земјава неработен ден е 28 септември (среда) кога се одбележува Меѓународниот ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на еврејската заедница, неработен е 5 октомври (среда), кога се слави Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.