Ознака: неработни денови
Економија 10.02.21 | 21:12

Во недела ќе работат вработени во институции од витално значење

Во последната законска верзија, опфатени се 34 дејности за кои ќе биде дозволено да работат во недела. Според инистерката за труд и социјала Јагода Шахпаска тоа се вработени...

Сервиси 10.02.21 | 21:07

Следен неработен ден во мај – Листа со неработни денови за 2021 година

До мај нема неработен ден за сите граѓани во Македонија. Согласно Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2021 година неработни...

Сервиси 06.01.21 | 15:23

Во 2021 пет продолжени викенди

Во 2021 година македонските граѓани ќе имаат пет продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, пет се поврзуваат со викендот, за разлика од 2020, кога...

Сервиси 02.01.21 | 20:51

Пет продолжени викенди оваа година

Во 2021 година македонските граѓани ќе имаат пет продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, пет се поврзуваат со викендот, за разлика од годинава,...

Вести 24.12.20 | 10:27

Ни „пропаѓаат“ два празници во сабота, неколку продолжени викенди: Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Сервиси 19.10.20 | 22:23

Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Сервиси 19.10.20 | 15:20

Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Калеидоскоп 30.09.20 | 15:33

Утре почнува нов месец, а во него два споени викенди

Утре почнува нов месец, а со тоа и дури два споени викенди во него. Имено октомври ни носи два неработни дена и тоа двата се споени викенди. Едниот се паѓа на 11 октомври,...

Економија 07.09.20 | 16:22

ССМ бара од Владата сабота и недела да бидат неработни денови, а породилното да трае 12 месеци

Директна парична помош за работниците и компаните во најпогодените сектори, повеќе услови за пензионирање и сабота и недела да бидат неработни денови, бара Сојузот...

Калеидоскоп 02.09.20 | 10:37

Вторник е неработен ден, а еве уште колку такви нè чекаат до Нова година

Ден на независноста на Македонија, 8 Септември, годинава се паѓа во вторник, а државниот празник е неработен ден за сите граѓани. Покрај него, до крајот на годината остануваат...

Економија 10.07.20 | 11:14

Сабота и недела неработни, породилно отсуство една година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Сојузот на синдикати на Македонија денеска преку соопштение излезе со неколку барања и укажувања кои, како што вели, ќе бидат почетна основа за преговори со социјалните...

Сервиси 19.04.20 | 20:33

Можност за прошетки: Ако се укинат мерките, месец мај е полн со неработни денови

Доколку се укинат мерките, во меец мај имаме неколку неработни денови кои можат да се искористат за прошетки. Министерот Филипче најави постепено олабовување но не...

Економија 15.04.20 | 11:19

Петок и понеделник неработни денови

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 17 април (петок), Велики Петок,...

Сервиси 02.04.20 | 16:38

КСС и МЗЗПР со предлог: Деновите од 4 до 20 април да бидат неработни

Конфедерацијата на слободни синдикати и Македонското здружение за заштита при работа денеска испратиле предлог до Владата деновите од 4 до 20 април да бидат неработни. Причината...

Калеидоскоп 02.01.20 | 19:09

Шест продолжени викенди оваа година

Во 2020 година ќе имаме вкупно шест продолжени викенди.  Граѓаните од православната вероисповед во првиот продолжен викенд ќе можат да уживаат за неколку денови бидејќи...

Сервиси 01.01.20 | 09:25

Оваа година ќе имаме шест продолжени викенди: Листа на сите неработни денови

Во новата година македонските граѓани ќе имаат шест продолжени викенди. Од вкупно 10 неработни денови за сите граѓани, шест се поврзуваат со викендот, за разлика од минатата...

Сервиси 31.12.19 | 10:57

Следат четири дена одмор

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 7 јануари 2020 година (вторник), првиот ден на Божик според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани...

Сервиси 30.12.19 | 10:38

В година шест продолжени викенди за сите граѓани

Во 2020 година македонските граѓани ќе имаат шест продолжени викенди. Од вкупно 10 неработни денови за сите граѓани, шест се поврзуваат со викендот, за разлика од минатата...

Сервиси 08.12.19 | 11:02

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

Понеделник е последниот неработен ден оваа година, а со тоа добиваме и споен викенд. Идната година имаме многу споени викенди, дури 7. Велигден се паѓа на 20-ти април, Нова...

Сервиси 22.11.19 | 19:54

Велигден се паѓа на 19 април, Нова година (31 декември) и Божик (7 јануари) во вторник: Ова се сите неработни денови за 2020 година

Програма на неработни денови за 2020 година согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година: За сите граѓани на РМ •...