Променливо облачно време ќе преовладува во деновите од викенд, наместа нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за локална појава на невреме.

Како што информираат од УХМР, во понеделник краткотрајно условите за нестабилност ќе се намалат, а од вторник во попладневните часови повторно ќе има појава на нестабилност со променлив интензитет со пороен дожд и грмежи.

Времето денеска е сончево и топло со мала до умерена облачност. Во Скопје е сончево и топло со мала до умерена облачност, поголема од пладневните часови и со умерен ветер од северозападен правец.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.