Ознака: грмежи
Сервиси 28.04.20 | 11:56

Метеоролозите најавуваат дожд, грмежи и засилен ветер

УХМР соопшти дека следува период на променливо облачно и топло време со сончеви периоди, а во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...

Сервиси 05.09.19 | 13:10

Од утре циклонот Викторија носи пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Од утре, па за време на викендот нашата територија ќе биде под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса која ќе биде во склоп со циклонот ВИКТОРИЈА и ќе условува...

Сервиси 27.07.19 | 08:31

Денеска сончево и топло, попладне пороен дожд и грмежи

Утринската температура ќе се спушти помеѓу 12 и 21, а дневната ќе достигне од 30 до 38 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, претпладне сончево и топло, а во попладневните...

Калеидоскоп 06.05.19 | 09:02

Кога ќе загрми на Ѓурѓовден, значи…

Овој празник се смета за граница меѓу зимата и летото и врзан е за здравјето на домашните, женидба на младите, плодност на стоката, добри посеви… Се верувало дека ако...