Синдикатот на вработените во приватниот сектор во Грција, еден од двата најголеми синдикати во земјата, утрово започна со генерален 24-часовен штрајк во кој учествуваат и низа федерации, а за претпладнево е закажан и протест, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Синдикатот штрајкуваат против поскапувањата и бараат зголемување на платите и враќање на колективните договори.

Бродовите денеска ќе останат закотвени на пристаништата, намален ќе биде бројот на возови што ќе сообраќаат, а проблеми ќе има и во јавниот превоз во Атина.

Грчката метропола ќе биде без метро и трамвај, автобусите и тролејбусите ќе работат од 9 до 21 часот, а до 15 часот ќе штрајкуваат и таксистите.

Иако во штрајкот не учествува другиот голем синдикат, оној на вработените во јавниот сектор, сепак одредени федерации донесоа одлука денеска да штрајкуваат.

Меѓу нив се Асоцијацијата на лекари во државните болници во Атина, Федерацијата на просветни работници, Федерацијата на сметководители, Федерацијата на организациите на банкарските службеници.

Новинарите во Грција, како што е пракса во изминатите години при генерални штрајкови, учествуваат, но ден претходно, па така вчера одржаа 24-часовен штрајк, поддржувајќи ги барањата на синдикатот.

За претпладнево, во Атина и во други грчки градови закажани се низа протест.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.