Ознака: генерален штрајк
Македонија 28.07.22 | 09:14

Протест на вработените од „Колска“, блокада на пругата Скопје-Гевгелија кај Велес

Вработените во фабриката за шински возила „Велес“ поточно „Колска“ денеска од 07:30 часот ќе протестираат на железничката станица Велес изразувајќи незадоволство...

Македонија 24.06.22 | 13:19

Штрајкот на ССМ продолжува – денеска пред министерството за финансии

Членовите на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска генералниот штрајк на вработените во јавниот сектор го реализираат пред Министерството за финансии, од...

Економија 21.06.22 | 12:41

ССМ: Јавниот сектор утре во генерален штрајк

Сојузот на синдикати на Македонија за утре најави генерален штрајк во јавниот сектор бидејќи, како што нагласуваат оттаму, не се исполнети нивните барања за линеарно...

Економија 03.06.22 | 19:09

ССМ одлучи за генерален штрајк од 22 јуни ако до тогаш нема раст на платите

Сојузот на синдикати на Македонија донесе одлука со која на Владата и остава рок од дваесетина дена да го исполни ветувањето кое го даде дека ќе обезбеди линеарно покачување...

Македонија 20.05.22 | 12:49

СОНК и МТСП се договорија, нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор со кој се регулира исплатата на плати и придонеси на...

Македонија 18.05.22 | 20:40

МОН нема да ги реализира заканите, наставниците ќе земат цела плата за април

Прифатени се сите препораки на посредникот кој согласно позитивните правни прописи беше назначен да управува со процесот на преговори за надминување на предизвиците...

Македонија 16.05.22 | 14:00

Шаќири: Се разгледуваат сите начини за учебната година да заврши на 10 јуни

Министерството за образование и наука ги разгледува сите начини и препораки за завршување на учебната година до 10 јуни. Директорот на Бирото за развој на образование...

Македонија 06.05.22 | 13:48

Тренчевска: Има придвижување во преговорите меѓу СОНК и МОН и можност за скоро решение

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевкса вели дека има придвижување и позитивни сигнали дека е можно наскоро да биде постигнато решение меѓу СОНК...

Македонија 06.05.22 | 11:44

MTСП нареди да не им се исплати платата на негователките

Во време кога штрајкот на просветните работници е ставен во мирување, Владата одлучи на негoвателките во градинките да не им исплати плата, алармира Левица. После обидите...

Македонија 30.04.22 | 09:48

Помирувачот помеѓу СОНК и владата е десна рака на Тренчевска, со оваа измама власта ги понижува наставниците

Помирувачот помеѓу СОНК и владата е десна рака на Тренчевска, ова е измама, власта ги понижува наставниците, обвинуваат од ВМР0-ДПМНЕ. Помирувачот е човек вработен во...

Македонија 29.04.22 | 10:08

СДСМ: Најважно за децата е да тече образовниот процес

Учениците да бидат во училишните клупи, да следат настава и да тече образованиот процес е најважно за децата, велат од СДСМ. Наставата за учениците започна денеска откако...

Македонија 29.04.22 | 08:29

Јаневски: Како Неделков, Тренчевска и Шакири ги излажаа наставниците и воспитувачките

Новинарот Дарко Јаневски во колумна на Денешен.мк ги анализира случувањата со штрајкот на просветните работници и неговото ставање во мирување. Колумната на Јаневски...

Македонија 28.04.22 | 12:55

СОНК очекува денеска покана за преговори со Владата, вели Неделков

СОНК очекува денеска покана за преговори со Владата, вели синдикалниот лидер Јаким Неделков за МКД.мк. Тој вели дека до СОНК пристигнуваат пријави за отворени притисоци...

Македонија 27.04.22 | 20:59

10% од матурантите пропуштија упис на факултет во јуни

Десет проценти од матураните го пробија рокот за државната матура. Согласно календарот кој лани го подготви Министерството за образование и наука, проктните задачи...

Скопје 27.04.22 | 18:18

Им ветувале добри оценки ако ги убедат соучениците да дојдат на настава: Притисок врз ученици и наставници од „Васил Антевски-Дрен“

Во средното скопско училиште „Васил Антевски-Дрен“ се врши притисок врз учениците за да се вратат на настава, а како што дознава „Курир“ од свои извори на некои ученици...

Македонија 27.04.22 | 17:10

Ако не исплати плати по колективен договор, директорот ќе се соочи со илјадници тужби од наставниците

Министре Шаќири, Слушам од МОН се јавуваат кај директорите и притискаат да почне настава. Како кога наставниците се во штрајк? Директорите пак се јавуваат на класните,...

Македонија 27.04.22 | 16:33

Ни родителите ни учениците не го послушаа Шаќири, училниците и денес останаа празни

Родителите ниту денеска не ги однесоа децата во училиште, и покрај повикот на министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, тоа да го сторат. Шаќири и на директорите...

Македонија 26.04.22 | 15:45

Шаќири: Многу е важно утре да почне наставата и да се најде начин да се надомести пропуштената

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска изјави дека очекува одлука од Самостојниот синдикат на вработените во образованието, науката и културата (СОНК)...

Македонија 26.04.22 | 15:19

Тасевски: Ако го потпишал и го стопира штрајкот, тогаш учители најдете си нов синдикат

Ако го потпишал и го стопира штрајкот, тогаш учители најдете си нов синдикат, вели актерот Сашо Тасевски за Јаким Неделков, откако денеска стотици наставници и воспитувачи...

Македонија 26.04.22 | 09:59

СДСМ: Поради штрајкот на СОНК претпреа учениците

СДСМ продолжува со политиката на покачување на платите и вреднувањето на трудот на работниците, но само преку дијалог меѓу засегнатите чинители, велат од партијата,...