Земјотрес со епицентар во близина на Штип попладнево е регистриран во Македонија.

Според првичните информации на ЕМСЦ, јачината на земјотресот е 2,5 степени по Рихтер, а длабочината е 10 километри.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.