Ознака: Штип
Македонија 15.05.21 | 15:22

Доволно е тешка онлајн наставата, реформата што треба да се воведе не е здрава, велат штипјани

И пред Општина Штип, родители и наставници денеска го изразија своето незадоволство од најавената дигитализација на учебниците. Билјана Алексова-Даневска наставник...

Македонија 12.05.21 | 09:45

Јорданов поднесе кривична пријава против градоначалникот на Штип поради зонското паркирање

Како што најавивме, денес поднесуваме пријава против СВР Штип, отсек економски криминал за основано сомнение за извршено влијание и сторен криминал од страна на градоначалникот...

Македонија 07.05.21 | 21:15

Случајот со Драгица Панова која не може да докаже дека е жива за да земе пензија стигна до Народен правобранител

Случајот со штипјанката која не може да докаже дека е жива за да земе пензија стигна до Народен правобранител. Два месеца, штипјанката Драгица Панова пред Фондот за...

Здравје 29.04.21 | 13:13

Позната причината за бегството на пациентот од штипската модуларна болница кој потоа почина

Состојба на хипоскија, односно недостаток на кислород во мозокот е причина за бегството на 75-годишниот пациент од Пробиштип од штипската модулнарна болница, кој на...

Црна хроника 24.04.21 | 14:14

Пациент ноќеска по полноќ побегнал од модуларната болница во Штип, еден час подоцна е пронајден мртов

Ноќеска по полноќ модуларната болница ја напуштил 75 годишен пациент од Пробиштип. Еден час подоцна е пронајден мртов во една од околните улички околу штипската болница....

Македонија 22.04.21 | 23:46

Во Штип ќе се вакцинираат граѓаните од источниот и од струмичкиот регион

Медицински сестри и лекари од сите здравствени домови од Истокот ќе ја спроведат масовната вакцинација во Штип, што ќе биде еден од регионалните центри во државата. Општина...

Македонија 14.04.21 | 12:24

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“

Во Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово ќе има масовна вакцинација по примерот на салата „Борис Трајковски“, најави денеска Венко Филипче, министерот за...

Македонија 09.04.21 | 13:34

Фотостудио од Штип понудило бесплатно сликање на полуматуранти, на тендерот победила фирма која понудила „пониска цена“

Политиката вмешала прсти во избирањето на фото-студио за сликање на полуматурантите во Штип, открива Славко Ѓоргиев. Штипјанецот вели дека фото-студио се понудило...

Економија 06.04.21 | 09:58

Повеќе од 3.500 штипски текстилни работници на колективен одмор поради доцнење на државната помош

Над половина од штипските тектилни работници од вчера се на колективен одмор. Станува збор за 3.500 работници вработени во околу 70 конфекции. Претставникот на Текстилниот...

Македонија 29.03.21 | 12:49

Во Штип починале пациенти на 50 и 63-годишна возраст, расте бројот на тешки случаи

Двајца пациенти на возраст од 50 и 63 години од Берово и Штип починале во Ковид-центарот во штип. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска информира дека денеска...

Македонија 21.03.21 | 14:29

Пандов: Нема да прифатиме затворите да бидат полни со патриоти, а корумпирани криминалци да се шетаат по Мексико и Дубаи

Драги Македонци, ви благодарам што денеска дојдовте на овој ден, свет ден за македонската демократија. Тука сме собрани, пред се и над се за да им искажеме доверба, да...

Македонија 17.03.21 | 18:58

Деца од штипско училиште се во изолација

Педесетина ученици од две училишта во Штип од денес се во изолација, откако нивните наставници добиле резултати дека се позитивни на вирусот. Со нив бројот на изолирани...

Здравје 07.03.21 | 22:11

Штипскиот градоначалник во седумдневна самоизолација

Градоначалникот на Општина Штип, Сашко Николов во наредните седум денови е во самоизолација. Информацијата попладнево ја сподели на фејсбук профилот, а на кој пишува...

Црна хроника 25.02.21 | 19:08

Непознато која ги внел во затворот: Во Штип пронајдени различни видови дрога

Во дворот на затворот во Штип била пронајдена дрога од различни видови, но засега е непознато кој ја внел дрогата во рамки на затворот. На 24.02.2021 во 20.30 часот во СВР Штип,...

Црна хроника 19.02.21 | 15:08

Разбојник ја удрил, ја фрлил на земја и го украл лаптопот: Штипјанка нападната во сопствениот дом

Штипјанка била нападната од разбојник во нејзината куќа, при што и бил украден лаптопот. При грабежот, насилникот ја удрил жената, ја турнал и побегнал со пленот. Тој...

Црна хроника 31.01.21 | 08:51

Нападнале полицаец, по претресот на возилото пронајдена марихуана

Четири лица биле приведени, поради напад на службено лице во штип, во петокот, на 29 јануари годинава. според билтнот на МВР приведени се три лица од Скопје и едно од Штип. На...

Економија 16.01.21 | 11:55

Работници од Штип примале плата од 2 денари

Чевларска фабрика од Штип за септември им исплатила на сите работници плата од 2 денари, две текстилни фабрики од Штип со околу 100 работници, место плата, на работнците...

Македонија 13.01.21 | 18:20

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е „мајка“, а за народот во Вевчани „маќеа“

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ коментира за денешниот настан во Вевчани, кога за време на одржување на Карневалот, полицијата интервенираше и го нападна...

Економија 13.01.21 | 16:08

Бочварски: Ако ви е скапо по автопат до Штип – одете по локални патишта или преку Велес!

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска изјави дека во нашава земја патарините се со ниски цени и порача дека кога ќе се воведат двете нови патарини...

Црна хроника 10.01.21 | 17:19

Исчезнато е 14-годишно дете од Штип

На 09.01.2021 во 07.45 часот во СВР Штип, Е.Д.(39) од Штип пријавил дека неговиот син С.Д.(14) се оддалечил од дома. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.