Тврдината Харихар во областа Махараштра во Индија е изградена на врвот на осамена карпа.

На тоа карпесто плато стои тврдината и до неа се стигнува со импресивни скали издлабени во карпата.

Скалите што водат нагоре се речиси вертикални, односно аголот на наклон е 80 степени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.