Ознака: индија
Свет 23.07.19 | 21:21

Индијките ги абортираат женските деца – за три месеци не се родило ниту едно девојче

Ниту едно од 216 деца кои се родени во 132 села во Индија во последните три месеци не е женско, покажуваат најновите владини податоци. Поради тоа во северниот дел на Индија...

Свет 29.06.19 | 14:57

Во Индија се урна ѕид врз работнички бараки, најмалку 16 загинати

Најмалку 16 работници и членови на нивните семејства загинаа во западна Индија, откако врз бараките во кои се сместени се урна ѕид висок 23 метри, по обилните врнежи од...

Свет 12.06.19 | 17:52

Индија гори на 50 степени – починаа најмалку 36 лица од топлотен удар

Државната служба за катастрофи објави дека рекордно високи температури се измерени во повеќе индиски држави. Во главниот град на Индија , Делхи , се измерени рекордни...

Свет 03.05.19 | 12:41

Циклонот Фани ја погоди Индија: Тројца загинати, милион евакуирани

Циклонот Фани ја погоди Индија, што се смета за најсилна бура во таа земја во последните 20 години. „Њу Делхи телевижн“ јави дека утрово во бурата загинале најмалку три...

Свет 28.02.19 | 16:25

Тензиите меѓу Индија и Пакистан предизвикаа хаос во воздушниот сообраќај

Суспензијата на воздушниот сообраќај над Пакистан доведе до целосен хаос на летовите, посебно на релација Азија – Европа. Одредени авио-компании го надминаа проблемот...

Колумни 23.02.19 | 08:00

Компасот покажува Балканска Индија

Маја Славева Освен југословенски есперанто, премиерот течно и со тврдо „Р“ говори и индиско-англиски јазик.  Вели со влезот во НАТО ќе добиеме вечен мир(?), стабилност...

Свет 02.01.19 | 08:57

Три милиони жени направија синџир од 620 км во борба за еднаквост

Милиони Индијки се фатија за раце покрај патиштата и автопатиштата во индиската држава Керала на првиот ден од 2019 година за да испратат силна порака за родова еднаквост. На...