Ознака: индија
Свет 11.07.24 | 18:57

Индија: 38 лица загинаа од удар на гром

На северот на Индија, во државата Утар Прадеш, од удар на гром загинаа 38 луѓе. Најголем број жртви е забележан во северозападниот дел на земјата, во Пратапгарх, каде загинаа...

Свет 01.06.24 | 17:50

Aнкетите предвидуваат победа на партијата на премиерот Моди изборите во Индија

Коалицијата предводена од партијата на индискиот премиер Нарендра Моди, Индиската народна партија, ќе освои мнозинство на парламентарните избори во Индија што завршуваат...

Свет 29.05.24 | 09:34

Измерена рекордна температура од 49,9 степени Целзиусови: Делхи вчера гореше

Температурите во главниот град на Индија вчера се искачија на рекордно високи 49,9 степени Целзиусови, соопшти владиното метеоролошки биро. Индискиот метеоролошки оддел...

Свет 26.05.24 | 10:19

Седум бебиња загинаа во пожар во болница во Њу Делхи, сопственикот на болницата во бегство

Седум бебиња загинаа во голем пожар во болница во источниот дел на Њу Делхи, а пет се спасени и префрлени во друга болница, соопштија денеска локалните власти. Сопственикот...

Патувања 18.05.24 | 07:57

Речиси вертикалните скали водат кон врвот на карпата: Ова е чудесната тврдина Харихар во Индија

Тврдината Харихар во областа Махараштра во Индија е изградена на врвот на осамена карпа. На тоа карпесто плато стои тврдината и до неа се стигнува со импресивни скали...

Свет 05.05.24 | 09:25

Јапонија и Индија го отфрлија тврдењето на Бајден дека се ксенофобични затоа што не примаат мигранти

Јапонија и Индија го отфрлија тврдењето на американскиот претседател Џо Бајден, кој ги нарече „ксенофобични“ земји, затоа што не прифаќаат имигранти. Бајден ова го...

Македонија 30.04.24 | 16:23

Објавени стипендии за Летната школа по словачки јазик и за студии на универзитети во Индија за 2024/2025

Амбасадата на Словачка во Скопје известува за нов повик за доделување една стипендија на кандидат од Македонија за учество на 60. Летна школа по словачки јазик и култура...

Свет 21.04.24 | 15:32

Индиец му го запалил Ламборџинито на колегата оти се скарале за провизија

Резултат на кавгата меѓу двајца Индијци е уништено Ламборџини. На видео објавено на социјалните мрежи се гледа Ламборџини Галјардо целосно зафатено во пламен. Пожарот...

Свет 31.03.24 | 21:57

Четворица загинати во невреме во индиската држава Западен Бенгал

Четири лица загинаа денеска откако ненадејни обилни дождови и силни ветришта погодија делови од источната индиска држава Западен Бенгал, а голем број лица се повредени,...

Свет 16.03.24 | 16:26

Индија се подготвува за најмасовните избори во светот, ќе гласаат речиси милијарда луѓе

Во Индија во вторник ќе почнат најмасовните избори во светот, кои ќе траат речиси седум недели и на кои ќе можат да гласаат речиси милијарда луѓе, што е над 10 отсто од...

Свет 08.03.24 | 22:51

Индија ќе инвестира 1,2 милијарди долари во проекти за вештачка интелигенција

Индиските власти соопштија дека ќе инвестираат 1,2 милијарди долари во проекти за вештачка интелигенција. Средствата ќе бидат искористени за поставување на ИТ инфраструктура...

Свет 25.02.24 | 10:18

Трговската размена меѓу Индија и Русија достигна рекордно ниво

Трговскиот промет меѓу Русија и Индија пораснал 1,8 пати во 2023 година, достигнувајќи рекордни 65 милијарди долари, покажуваат податоците на индиската статистичка служба. Таквите...

Свет 16.02.24 | 09:52

Најмалку 11 загинати при експлозија и пожар во фабрика за бои во Индија

Најмалку 11 лица загинаа, а четворица се повредени кога зграда на фабрика за бои во Њу Делхи се урна по експлозија и пожар, соопшти претставник на пожарникарите. Пожарот...

Свет 17.01.24 | 09:12

Санкциите се залудни: Европа купува рекордни количества руска нафта од индиските рафинерии

Увозот на рафинирана нафта од Индија од ЕУ порасна на рекордно ниво во 2023 година, истовремено со порастот на увозот на руска сурова нафта од Њу Делхи повеќе од двојно,...

Свет 29.12.23 | 20:32

Индија остварува рекорден извоз на оружје, најголем муштерија и е Ерменија

Индиското Министерство за одбрана објави дека остварила рекорд на воениот извоз во финансиската 2022-2023 година. Во однос на обемот на нови договори, тој достигнал 1,9 милијарди...

Свет 29.12.23 | 20:00

Русија и Индија се силно посветени на транспортниот коридор Север-Југ

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, разговарал за транспортниот коридор Север-Југ со неговиот индиски колега, Субрамањам Џаишанкар во Москва На транспортниот...

Култура 19.12.23 | 08:54

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски на филмски фестивал во Индија

Политичкиот трилер во режија на Гоце Цветановски, „Бизнисот на задоволството“ вечерва (19 декември) ќе биде прикажан на 21. издание на Chennai International Film Festival во Индија, како...

Свет 02.12.23 | 16:26

Кина и Индија не ги поддржаа сите мерки предложени на КОП28

Околу 117 влади на климатскиот самит КОП28 во Дубаи денеска ветија тројно зголемување на капацитетот за обновлива енергија во светот до 2030 година, во обид да се намали...

Свет 13.11.23 | 08:32

Живи се сите 40 работници заробени во уривањетo на тунел во Индија

Живи се сите 40 работници кои беа заробени од неделата при уривање на сообраќаен тунел во изградба во северна Индија, соопшти денеска спасувачката екипа. Им испративме...

Економија 12.09.23 | 15:12

Германија сè уште увезува руска нафта преку Индија

И покрај ограничувањата на увозот, Германија очигледно сè уште увезува големи количини нафта од Русија преку Индија, објави денесла германската Федерална статистичка...