Ознака: тврдина
Патувања 18.05.24 | 07:57

Речиси вертикалните скали водат кон врвот на карпата: Ова е чудесната тврдина Харихар во Индија

Тврдината Харихар во областа Махараштра во Индија е изградена на врвот на осамена карпа. На тоа карпесто плато стои тврдината и до неа се стигнува со импресивни скали...

Свет 27.04.23 | 21:47

Се урна како кула од карти: Силна експлозија ја разнесе главната тврдина на украинските сили во Бахмут

Силна експлозија ја срушила главната тврдина на вооружените сили на Украина во југозападниот дел на Бахмут. На социјалните мрежи се појавија снимки од експлозијата...

Балкан 23.04.23 | 12:38

Паднале од Петроварадинската тврдина во Нови Сад, еден починал на лице место, еден со тешки повреди примен на хирургија

Двајца триесетгодишни луѓе рано утринава околу 05.00 часот паднале од бедемите на Петроварадинската тврдина во Нови Сад. Еден од нив починал на лице место, а другиот е...

Свет 06.02.23 | 09:10

Уништена за миг: Историската тврдина во Газиантеп стара 2.200 години, срамнета со земја

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија медиумите. Тврдината е изградена пред речиси 2.200 години во времето на императорот Јустинијан,...